A trágárság ellen

2000. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A durva és trágár szavak és a velük összefüggő modortalan magatartás sokunknak okoz bánatot, sokkal többünkben, mint ahányan szólni merünk ellenük. Nekem is zavarban kellene lennem írásom miatt, mert egyes nyelvészek (nyelvművelők?) úgy gondolják, a beszéd formája, mikéntje mindenkinek személyes ügye, s beleszólni megbélyegző is lehet.Sokan mások (írók, újságírók, átlagos beszélők) is úgy vélik, ezek a nyelvi eszközök teljes jogú tagjai a magyar szó- és szóláskincsnek, használatuk együtt jár azzal, hogy nyitottabbak, közvetlenebbek lettünk, sőt kifejezői, megnyilvánulásai a (művészi) realizmusnak.Mit tudunk mi, a nyelvművelők, a beszélők többsége szembeállítani az idézett véleményekkel?Mindenekelőtt a pallérozott magatartást, amelynek írott és íratlan szabályait semmi más nem teszi követendővé, mint az embetársaink iránti figyelem és megbecsülés. Szabad csámcsogva enni, szürcsölve inni; mosdatlanul, szennyes ruhával emberek közt közlekednünk? Mi más tiltja, mint a közmegegyezés, a másik fél iránti megbecsülés?Ha valakit elbocsátanak az állásából, s azt írom, hogy kinyírták, kirúgták, lapátra tették, akaratlanul is kifejezem vele egyrészt a tiltakozásomat, de másrészt sokszor a sanda egyetértésemet. Ha arról értekezem egy lapban, hogy Oroszország le van gatyásodva (ehelyett: gazdaságilag le van romolva, el van szegényedve), ezzel kárörömet is a tények mellé teszem. Azután ott van a sajtóban – szinte napirenden – a jó büdös francba, elég pofátlan módon, megeszi a fene az országot, „tesz” a véleményekre, erkölcsi nulla, s ezek még mindig a szelídebb megjelölések. Mert a trágárság torát üli, nemcsak a bulvárlapokban, hanem irodalmi, gazdasági hetilapunkban is. Csak egy-két példa, ami talán még elmegy egy nyelvművelő írásban: a kurva életbe!, tökölés, adnak a szarnak egy pofont, balfasz sofőr, zenebuzi, szarkeverés X. Y. részéről miniszterelnöknek jelölni X-et.Láttuk a példákból, egyik-másik esetben lehetett úgynevezett szalonképes szavakkal is sérteni, megalázni a szemben álló felet, a vitapartnert. Pedig hát a velem vitázónak is ugyanannyi megbecsülés jár, mint amennyit a magam részére elvárok.Ami a nyitottság, a közvetlenség érvét illeti, kinek a nyitottságát védjük?Na és a realizmus. Hallani itt-ott, hogy az ország lakossága nem csak akadémikusokból, tanárokból, nyelvművelőkből, széplelkekből áll. Vannak parasztok és munkások! Igaz, de ők – a közvélekedéssel ellentétben – nem káromkodnak. Vannak kiélezett helyzetek – folytatódik a disputa –, amelyekben elszabadulnak az indulatok. Ilyen van, de lehet a tipikusat megragadni, ahogy Arany tanácsolja ars poétikájában.Vannak aztán műveltségben elmaradt rétegek. De őket tükröztessük a mindennapi nyelvhasználatban, miközben kézzel-lábbal „igyekszünk Európába”? Az ő bemutatásukat hagyjuk a szépirodalomra, a szociológiára, mi pedig foglalkozzunk az általános műveltség színvonalának emelésével!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.