Bogaras házban

2000. 06. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tizedik születésnapját tavaly ünneplő Közép-Európa Táncszínház a kétezredik esztendőt fiatal tehetségek bemutatkozásával köszönti. Rogácsi Péter – aki sok éve vezető táncosa már az együttesnek – Bogaras ház című debütáló egyfelvonásosát mutatta be a közelmúltban a társulat Prókai Éva, Balatoni Szilvia, Zarnóczi Gizella, Fodor Katalin, Bora Gábor, Latabár Kálmán, Molnár Zsolt és a koreográfus, Rogácsi Péter főszereplésével.– Zalán Tibor Bogaras ház című költeménye ihlette a produkciót – meséli Rogácsi Péter. – Úgy éreztem, egy bogaras házban minden bizonnyal bogaras emberek lakhatnak. Vajon miért él négy életerős fiatalember a világtól elzárva és összezárva egy koszos, rendetlen kis lakásban? Talán jobb nekik együtt, miután mindannyian csalódtak a gyengébbik nemben. Itt már csak emlékként, kép formájában létezik a nő. No persze nagy becsben is tartják a mondén életet élő fiatalok: a heggyé tornyosuló szemét eltakarításakor külön gondot fordítanak a festményre. Vesztükre ugyanis a kép váratlanul megelevenedik.– Régi vágyam, hogy a Kakukkfészek című regényt valaki táncszínpadra alkalmazza. Úgy érzem, én még kevés vagyok ehhez, így ebben a negyven percben, amilyen hosszú az előadásom, elkészítettem a saját Kakukkfészkemet – vallja az ifjú koreográfus.Játék és humor itt minden. A reggeli köhögés, a másnaposságot enyhítő sör szürcsölése, az első cigarettára gyújtó gyufa sercenése zenei ritmussá olvad, csakúgy, mint amikor egymással rivalizálva zörgetik az újság lapjait. S amint incselkedve, ősi rítusok parancsa szerint táncol mindenki képről lelépő párjával, álmai asszonyával.– Rengeteg segítséget kaptam kollégáimtól, mindenekelőtt Szögi Csabától. Nézték a próbákat, és hasznos tanácsaikkal segítettek, hiszen – mivel játszom is a darabban – nem tudtam egyúttal kívülről is szemlélni – mond köszönetet alkotótársainak Rogácsi Péter.A könnyed játékosság helyenként tánckarikatúra, ahol a téma megkívánja, elgondolkodtató vízióba torkoll. Így jelenhetnek meg a nők sajátos születésű rítusból a világba lépő torz szörnyekként, akiknek a férfiúi szeretet ad életet. Ez egyúttal a romlatlan tinédzserbarátság végét is jelenti, hiszen egyikük, hátrahagyva a többit, szerelmét követve, a falon függő kép valóságát választja. Mindezt bravúros, magas technikai biztonsággal, a tárgyi környezetet hallatlan szellemes módon animáló koreográfiában elbeszélve.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.