Gyöngy a sárban

2000. 07. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyöngy a sárban címmel jelent meg a napokban a Hobo Blues Band tizennyolcadik lemeze, amely az új felállású zenekar (Gyenge Lajos – dob, Hárs Viktor – basszusgitár, Pribil György és Varga János – gitár) második albuma. Ez alkalomból kerestük fel az együttes alapítóját, a szövegíró-énekes Földes Lászlót, aki ezt a CD-t tartja munkái közül a legjobbnak, és örül, hogy ilyen kiváló kollégákkal dolgozhatott együtt.A CD borítóján végtelen pipacsmező hullámzik, kiégett, fakó. Csupán a masszív H betű sziluettjében ragyognak élettelin a virágok. Kéklik az ég.– Ez egy konkrét mező – mondja Földes László. – Hadd utaljak vissza a második lemezünk egyik számának szövegére: Virágoknak képzeltük magunkat a zene szép rétjén... A helyzet mindössze annyit változott, hogy mindenütt művirágok virítanak, a rét kisebb lett, de legalább megmaradt. A lemez a szeretetről szól. A borítón látható H betű szeretetéről, az idetartozásról, a féltő aggódásról. Mert fáj az összes mellélövés, ami a rendszerváltozás eufóriáját követte. Szerencsére nem csupán ez jellemzi korunkat, inkább a „gyöngy a sárban”. A múlt évtizedben kiderült, hogy számos önkéntes szolga nyüzsög köztünk, aki ma ennek, holnap pedig amannak nyalja a talpát. Nehezebb sem ide, sem oda nem tartozni. Azt írom, ami jön belőlem. Sohasem probléma a témát megtalálni. Ha nem volt mondanivalóm, hát nem mondtam semmit. Reménytelen lemezt sohasem írtam, legföljebb szomorút, de annak kizárólag magánéleti okai voltak. Néha úgy érzem, mintha ekhós szekérrel járnánk az országot, és természetbeni juttatásokért játszanánk az embereknek. Egy azonban változatlanul megmaradt: a közönség szeretete.Kérdésemre: milyen mérleget vonhat az előző évtized után, Földes Hobo László tűnődve mondja:– Nem lett gazdag, sem sértett. Pedig 1991 és 1998 között kitiltottak a királyi televízióból, amit még a szocializmusban sem tettek meg. Nem adminisztrálom magam jól, sem jobbra, sem balra. Persze lehet valaki tisztességes azért, mert odaáll valamelyik oldal mellé. Az az igazság, hogy rengeteg sokkal fontosabb dolog van ennél a két pólusnál.A korongon hallható A lázas évtized című szerzeményről így vall: – Megpróbáltam azokra az egykor meghatározó emberekre és dolgokra rávilágítani, akik vagy amik, esetleg az emlékük, az alkotásaik mára mintha a sötétbe kényszerülnének. Mint többek között a Pécsi Balett, az Orfeo Színház, a Kex zenekar, a Balázs Béla Stúdió, a Kassák Klub, Pilinszky János, Huszárik Zoltán, Bódy Gábor. Meggyőződésem, hogy a H betűből egyiküket sem lehet kihagyni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.