Varázstudomány

Ardai
2000. 07. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régi adósságát törlesztette könyvkiadásunk, közreadva a neves és sokat vitatott pécsi kultúrtörténész, Várkonyi Nándor Varázstudomány című művének második, záró kötetét. A szerző, aki a Sziriat oszlopai című munkájával vált híressé, 1959-ben (!) tett pontot a most napvilágot látott mű végére. Hogy a Varázstudomány két vaskos kötete (és Várkonyi több, azóta olvasható munkája, Az elveszett paradicsom és Az ötödik ember) születésekor nem jelenhetett meg, nem csoda. A szerző ádáz ellenfele a materializmusnak, és a modern természettudományokat is – finoman szólva – kritikus szemmel nézi.A két korai főmű (Sziriat oszlopai, Az elveszett paradicsom) az őskultúrák világába kalauzolja az olvasót, abba a történelem előtti időbe, amelyet szemünk elől – René Guénon szavaival – egy titokzatos függöny takar el. Az ötödik ember, a szerző tán legterjedelmesebb és a közelmúltban könyvesboltokba került munkája az emberi kultúra fejlődésének és tévútra jutásának krónikája. A legújabb, most napvilágot látott Varázstudomány című kötet viszont jórészt azokat a jelenségeket vizsgálja, amelyekkel a természettudomány nemigen tud mit kezdeni. „Amióta a tudomány egy világkép kialakításán vajúdik, számtalan ismertetőmunka jelent meg az elért eredményekről, ámde sok olyan is, amely hosszú fejezeteken át sorolja fel a megoldatlan problémákat, a magyarázatra váró jelenségeket. A sor hosszú, s az anyag létrejöttétől és mibenlététől kezdve a neonlámpáig, az élet eredetétől a kultúra kezdetéig cikázik...” – írja Várkonyi, jelezve, hogy az említett megoldatlan problémákat kívánja célba venni.A mű két kötete külön-külön címmel (A rejtett világ és A rejtett ember) taglalja a többnyire a tudomány és a mágia határterületén elhelyezkedő kérdéseket. A teozófia és az antro-pozófia kérdéskörét, a természetmágia, szellemidézés és az asztrológia tanításait. Vizsgálja egyúttal az alkímia, a delej és igézés sokat vitatott kérdésfeltevéseit, gazdagon merítve a világirodalom legjava műveiből, a hinduk Bhagavad Gitájából, a kínai taoistákéiból, a Biblia tanításaiból, Buddha és Ráma-krisna opuszaiból, a tibeti bölcsek gondolataiból, de a homéroszi eposzokból, és számtalan újkori gondolkodóéból is. Mintegy műve summájaként így fogalmaz: „Végtelen bölcsesség rejlik abban, hogy a létnek nem minden titka nyílik meg előttünk, nem válhatik az emberi önzés eszközévé, az ostobaság és a lelkiismeretlenség prédájává...”Várkonyi Nándor életművét illetően a jelenkori tudomány szkeptikus. Általában egy-egy (valóban vitatható) tételét kezdi ki, és ezzel igyekszik kimutatni, hogy az egész mű érvénytelen, „tudománytalan”. Ezzel szemben gyanítjuk, az az igazság, hogy a szerző hatalmas, egész életművéből kirajzolódó víziójának érvényességét nemigen érintheti egy-egy tételének, állításának vitatható volta.(Várkonyi Nándor: Varázstudomány II., Széphalom Könyvműhely, Budapest, 2000., 536 oldal.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.