Tárgyak rólunk

2000. 08. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Polgár Rózsa Kossuth-díjas textilművész alkotásaiból nyílik kiállítás a bécsi magyar nagykövetségen augusztus 21-én. A tárlatot a Millennium 2000 elnevezésű eseménysorozat – amelynek célkitűzése hazánk kiemelkedő alkotóit és műveiket bemutatni világszerte – részeként rendezik meg.„A textilművészek munkáit rendszeresen a gobelin elnevezéssel illetik, holott helyesen: kézzel szövött falikárpit e művek gyűjtőneve. Gobelinnek egy mestert hívtak, s az ő alkotási nyomán alakult ki a félreértés.” Polgár Rózsából kérdés nélkül is árad a szó, amennyiben szeretett művészeti ágáról beszélhet. Mesél a műfaj gyökereiről, amelyek az ókori Egyiptomba nyúlnak, amikor még férfiak álltak a súlyos szövőszékek mellett, ahol a hihetetlenül tartós, első, keresztény kopt alkotások készültek. „A mai napig őrizzük a tudást, amely a festészetnél erősebben képes visszaadni a fény-árnyék, a plasztikai, illetve a térhatást, nem beszélve az anyagszerűségről” – fogalmaz a textilművész. Az általa felsoroltakból fakad műveinek sajátos hangulata, mással össze nem téveszthetően egyedi gondolkodása, amelyről így vall: „Kiemelem környezetükből a hétköznapi dolgokat azáltal, hogy elhagyom a hátterüket. Minden tárgyra, legyen az egy mellény, egy tarisznya vagy egy katonai takaró – utal a műveiben megörökítettekre – jellemző egy-egy mozdulat, amely csupán addig létezik, ameddig az ember kezében tartja azokat.” Polgár Rózsa ezeket a mozdulatokat ragadja meg, az emberi gesztus megörökítése nélkül. Talán ezért is nevezték a francia kárpitszövetség – amelynek a művésznő is tagja – alkotói szemtévesztőnek.Textilművész Kossuth-díjat meglehetősen régen kapott, ugyanis Polgár Rózsa Ferenczy Noémit követte a sorban. „Luxus-műfaj a miénk. Igen lassan készül el egy-egy alkotás. Úgy szoktuk mondani: mi akkor kezdjük, amikor a festő befejezi, hiszen a kartonra, amely alapján a szövés készül, szintén mi viszszük fel a kép témáját.” Kossuth-díjának köszönhetően egyedülálló megrendelésnek tehetett eleget a közelmúltban: kárpit oltárképet készített a balatonfüredi evangélikus templom falára. Ezzel a technikával még sohasem készült ilyen jellegű műalkotás. „Nálunk nemzedékről nemzedékre száll a pesszimizmus, ezért én a képemmel azt kívánom sugallni, hogy igenis van kiút, képes lesz lábra állni a nemzet” – mondja Polgár Rózsa.A hazáért való aggódás sohasem volt idegen a művésztől, hiszen legismertebb alkotása, a Himnusz című, bár arról beszél, mindannyian más és más fényforrást keresünk, elfordulva ezáltal egymástól, mégis a kép egyik fő kompozíciós eleme, a diadalkapu optimizmust sugall. „Az egyetemesség mellett kötelességünk megmutatni gyökereinket” – hangsúlyozza bécsi meghívásával kapcsolatban a Kossuth-díjas textilművész.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.