Fényekkel festett koreográfiák

2000. 09. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hazai színi életünkben szinte teljesen ismeretlen szakma a fénytervezői. Igaz, rátermett fővilágosítók néhanap lehetőséget kapnak egy-egy produkció világításának megtervezésére, azonban munkájuk képtelen egyenlő rangra emelkedni például a díszlettervezőével. Ezen a helyzeten igyekeztek segíteni a MU Színház vezetői a British Council támogatásával, amikor egy egyhetes kurzus erejéig meghívták az angol Ross Cameron látványtervezőt.Cameron a Londonban működő Laban Center, kortárs tánc akadémia designer tanszékének vezetője. A mozgásszínházi produkcióknál jobbára a fény az első számú látványelem, nem a díszlet, hiszen az effajta előadások költségvetése lényegesen alacsonyabb egy kőszínházi drámai bemutatónál. Ross Cameron az úgynevezett angol iskola egyik legmarkánsabb képviselője.A nyáron befejeződött színházi évad közepén a MU munkatársai szinte az összes hazai teátrumot megkeresték, felajánlva az érdeklődőknek a tanfolyamon való részvételt. Lehetőséget kívántak nyújtani a technikusi képzettségű világosítóknak az alkotói gondolkodás köré szerveződő fénytervezés megismerésére. Állandó kőszínházaink nem mutattak érdeklődést a workshop iránt – tudtuk meg Kovács Gerzson Pétertől, a MU Színház művészeti vezetőjétől. Elsősorban koreográfusok közül kerültek ki a tanfolyam hallgatói. S hogy mit tanulhattak a neves fénytervezőtől, arról valljon maga Ross Cameron.– Hagyományosan a világítás a próbafolyamat utolsó fázisa, amely kimerül abban, hogy láthatóvá teszi a színpadot – mondja a tervező. – Tudomásul kell vegyük: fény nélkül nincsen előadás. Munkánk elsősorban esztétikai megközelítésű, s a technika csak lehetőséget ad alkotói törekvéseink megvalósítására. Így ez utóbbi nem is képezte tárgyát tanfolyamunknak. A fénytervezés a festészettel tart közeli rokonságot. Egy produkció világításában egyértelműen megragadhatónak kell lennie a tánchoz illeszkedő fénykoncepciónak. Természetesen a tervezőt elsősorban a koreográfia, illetve az előadás inspirálja. Az eltelt egy hét alatt a világítás játszotta a főszerepet, s a táncosok, koreográfusok ennek rendelték alá munkájukat, segítve a hallgatókat, akik vizsgafeladatul kapták, hogy a város egyik helyszínének hangulatát próbálják meg visszaadni kizárólag fények segítségével a MU színpadán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.