Szerkezetváltás változás nélkül

2000. 11. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sok a színház a fővárosban, ám az igazán jelentős mennyiségű néző befogadására alkalmas már kevés. Zömében kamara játszóhelyek várják a nagyérdeműt. A színházi struktúraváltásként elhíresült színigazgató-választás első menetében kétméretes intézmény direktori székére lehetett pályázni. A Vígére nem akadt új jelentkező, csupán az eddigi vezető, Marton László. Tény és való: színházában a megújulást ígérő fiatalítás folyamatos, ám permanens a vezető színészek elszerződése is. A Madách úgyszintén kemény dió lett volna abban az esetben, amennyiben az eddigi igazgató, Kerényi Imre riválisaként nem a színház rendezője, Szirtes Tamás lép fel. A döntnökök így, mint várható volt, a Kerényi Imre-Mácsai Pál páros mellett voksoltak 9:2 arányban.A Katona József Színház esetében – érthető módon – senki sem vette a bátorságot, hogy Zsámbéki Gábor ellenében ringbe szálljon. E teátrum közel két évtized alatt Európa egyik legszínvonalasabb társulatává nőtte ki magát. (A képviselők Zsámbéki Gábort egyhangúlag, 13 igennel erősítették meg posztján.) A Radnóti esetében szintúgy nem akadt vállalkozó szellemű alkotó. Persze Budapest első pályázat útján megválasztott igazgatóját, Bálint Andrást, a nemzeti színházi kellemetlenségét követően nyilván nem lett volna ildomos abajgatni. Az Új Színháznál a szakma képtelen volt a két legesélyesebb jelölt, Alföldi Róbert és Márta István (képünkön) között választani. Ez érthető, ugyanis a döntéshozók munkáját névleg segítő grémium nem is olyan régen az Arany János Színház (az egyetlen gyermekteátrum) ellenében Székely Gábor elképzelését támogatta, majd röpke három esztendő, s az éppen magára találó együttes kényszerült helyét átadni a Márta István vezette társulatnak. Újabb három év: Mártáék koncepciója beérett, az Új Színház az ország egyik legszínvonalasabb társulatává vált. A városatyák nem kívánták hagyománnyá nemesíteni azt a rossz szokást, amelynek értelmében minden negyedik évadban új vezetőt neveznek ki az éppen megerősödő társulat élére, így 10:3 arányban az eddigi direktor, Márta István mellett szavaztak.Struktúraváltás ide, struktúraváltás oda, a tegnapi döntés értelmében minden maradt a régiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.