Új színházi társulat alakult Szarvason

2000. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Weöres Sándor Színház néven új társulat alakult Szarvason. Öröm tudósítani a frissen verbuválódott együttesről, amely nem az állami mecenatúra eltartotta kőszínházi forma, de nem is a produkciós szponzorcióra épülő alternatív működés felé kacsingat. Ezek helyett új színházi struktúra létrehozására tesz kísérletet.Évekig készült a terv, amelynek célja: rendszeresen ellátni színházi előadás befogadására alkalmas, ám állandó társulat által nem látogatott városokat színvonalas produkciókkal – határon innen és túl. A kultúrpolitikusoktól az alkotókig mindenki tisztában van a struktúraváltás fontosságával, mivel a rendszerváltozást követően a színjátszás a közművelődés egyetlen területe, ahol sem financiális, sem szervezeti megújulás nem történt. „A mi utazó rendszerünknek nincsen helye a jelenlegi struktúrában’ – fogalmaz Gergely László művészeti vezető. A Weöres Sándor Színház segítségére Szarvas városa sietett. Az önkormányzat augusztus 24-i ülésén a képviselők egyhangúlag megszavazták, hogy Szarvas otthont adjon a programnak. „Minden bemutatónk itt kerül közönség elé – így Pataki András igazgató. – Próbálni is itt, illetve a szereplők miatt Budapesten fogunk.”Nyilván nem könnyű társulatot létrehozni, hiszen a színészek zömét biztos szerződés köti valamely színházhoz, vagy szabadúszóként dolgozik. Igazi Kárpát-medencei társulat utazza be majd az országot Weöres Sándor neve alatt, hiszen határontúli magyar színművészek is erősítik a szereposztásokat. „Biztos szerződést ígérünk a színészeknek – így a direktor –, ugyanis évad elején, legalább nyolc hónapra előre rendelkezünk az egyeztetett előadások időpontjaival.”A műsorterv összeállítása sem könnyű feladat, ha belegondolunk, milyen széles nézői igénynek, valamint szcenikai feltételeknek kell megfelelnie a színháznak. A helyek majd mindegyikén, ahol fellépéseiket tartják, a hagyományos színházi előadások iránt érdeklődnek. Így az alkotók klasszikus nagyszínházi repertoárt állítottak össze, amelyben helyt kapnak kortárs szerzők művei, gyermekeknek szánt és stúdióprodukciók is. A látványelemeket úgy használják, hogy bármelyik település nézőjét pontosan ugyanaz a hatás érje, akár a szarvasi bemutató közönségét. A húsz előadás mindegyikét addig tartják műsoron, ameddig arra érdeklődés van. Az alkotók kerülni kívánják a kommerciali-zálódást. Produkcióik mindegyikét a korszerű európai színjátszás szellemében állítják színpadra neves rendezők bevonásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.