Egy szerény patrióta emlékére

L. Simon László
2000. 12. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta szerettem volna vele találkozni, hogy elbeszélgessünk a harmincas-negyvenes évek magyar valóságáról, politikájáról, irodalmáról. A találkozó elmaradt, s egyik reggel közös barátunk telefonjára ébredtem, aki halkan és kedvesen megdorgált az elhalasztott lehetőségekért. Megértettem. Így Gombos Gyula megmaradt nekem az író, akinek kiváló Szabó Dezső-monográfiája – több fiatal bölcsészhez hasonlóan – nemegyszer megfordult a kezemben, s megmaradt a gondolkodásomat a gyakori beszélgetésekkel észrevétlenül is formáló Papp Zsuzsa édesapja.Gombos Gyula 1913-ban született, s változatos, gazdag élete átívelte az egész XX. századot. Még gyerekként, a húszas években került Temesvárról Budapestre, ahol később, 1939-ben a Magyar Élet segédszerkesztője, ’41-ben szerkesztője, ’42-ben pedig a Magyar Út felelős szerkesztője lett. Részt vett az antifasiszta ellenállásban. 1947-ben letartóztatták, ’48-as szabadulása után Svájcba emigrált, majd ’50-ben az Egyesült Államokban telepedett le. 1952–1974 között a Szabad Európa Rádió, 1959–1980 között a Látóhatár, majd az Új Látóhatár főmunkatársa. 1984-ben áttelepült Párizsba, s végül hosszú út után 1992-ben hazatért Magyarországra, ahol Magyar Művészetért- és Széchenyi-díjjal jutalmazták életművét.Magyarsága, nemzetszeretete mindannyiunk számára példa lehet. Ragaszkodása nyelvünkhöz, múltunkhoz, hagyományainkhoz nem járt együtt sem a magyarság túlértékelésével, sem elvakult nacionalizmussal. Miként azt legutóbbi, 1999-ben megjelent, emlékezéseit és eszmélkedéseit tartalmazó Eszmélet című kötetében írja: „Minden népre igaz, amit De Gaulle a franciákra mondott: a franciák csak akkor franciák, ha nagyok, egyébként olyanok, mint a többi nép. Ez mostanában gyakran eszembe jut, valahányszor szónok vagy tollforgató magyarságában megdicsőülve döngeti mellét. Az ’56-os pillanatot kivéve, mi nagyon régen voltunk nagyok. Mind közönségesen olyanok vagyunk, mint a többi nép. Ezen nem kell kétségbe esni, de jó tudni.”Fentebb idézett levelét a következőkkel zárja: „Én sohasem voltam nacionalista, csak szerény patrióta.” Ma délután 2 órakor szerettei, barátai, olvasói és tisztelői körében elkísérjük őt utolsó, csendes útjára a Kerepesi temetőben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.