Szepes Mária, az örök élet vándora

2000. 12. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma ünnepli kilencvenkettedik születésnapját. Minthogy a földi hívságok ifjúkorában is fényévnyi távolságra voltak Szepes Máriától, most is kinevetné azt, aki tapintatosan, udvariasságból kerülgetné a tényt. Félreértés ne essék, szerinte az emberhez pillanatnyi földi léte és lénye nagyon is hozzátartozik. Hiszen Szepes Mária rövid beszélgetés után fölméri, hogy a partnernek jó vagy rossz génjei vannak. Hegyi Béla író-rendező és Mohi Sándor operatőr ötrészes portréfilmmel tisztelgett, amelynek első részével szembesülhettünk a Nemzetközi Ökumenikus Filmszemlén. A ötrészes filmet sorozatszerűen láthatjuk majd a Duna TV-n és az m2-es csatornán is. Benne Szepes Mária hivalkodás nélkül vall életéről. A fiatalkori filmgyári varázslatról, a berlini évek különös aurájáról, s hogy 1933-ban kiábrándultan menekült el Németországból. S itthon is meg kellett élnie először egy súlyos családi tragédiát. Hogy aztán A Vörös Oroszlánnal, a lélek halhatatlanságáról szóló ragyogó, misztikus regénnyel 1946-ban hatalmas sikert arasson – a mű bezúzatásáig. Szepes Mária a belső emigrációt választotta, ugyanabba a csodálatos könyvektől zsúfolt, otthonmeleg lakásba, ahol ma is él. Ott csöndes menedéket talált férjével, Szepes Bélával, és gyakran meglátogatták őket bölcs gondolkodók Hamvas Bélától Várkonyi Nándorig. Tisztelték e törékeny, bölcs, ifjan is sokat megélt asszonyt, aki a megjelenéstől függetlenül írta remekléseit arról, hogy az emberi lélek megölhetetlen. A gyermekek számára megalkotta Pöttyös Panni alakját. 1953–1971-ig az irodalmi köztudat „mórás” meseíróként, ifjúsági történetek teremtőjeként tartotta számon. Ezoterikus regényei, mint például a Tibeti orgona, sci-fi-nek álcázva, többnyire a Móra Kiadó Galaktika Könyvek sorozatában láttak napvilágot a hetvenes évektől. Azt is elviselte, hogy a nagy mű, A Vörös Oroszlán a szocializmus végnapjaiban megcsonkítva jelent meg. A regény ezoterikus bölcseleti sugallata a megkurtított variánson is átsütött. 1990-től műveinek neoreneszánszát élhette meg. És közben, a film tanúbizonysága szerint is, ugyanolyan ember maradt. Ahogy a háttérbe szorítottság nem kezdte ki földöntúli derűjét, nem hatottak rá a hazai és a nemzetközi sikerek sem. A film kockáiról üzen a világnak, ahogy új esszéivel is figyelmeztet Csernobil, Paks, s mindenféle fizikai és lelki környezetszennyezés veszélyeire. És arra, hogy egyetlen hitetlenség létezik, ami kifejezetten kívánatos. Ne higgyünk a halálban, mert nem létezik. Ám ettől még nehezebb az életünk, mert a gondolkodó ember felelősségétől sem itt, sem „odaát” nem menekülhetünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.