Andrzej Wajda Pan Tadeusa

2001. 01. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orosz elnyomás ellen küzdő lengyel patriotizmus költője, Adam Miczkiewicz a lengyel függetlenség eszméjének, Lengyelország és Litvánia újraegyesítésének szentelte életét. Párizsi emigrációban, 1834-ben készült el a Pan Tadeus című verses eposszal, amely a lengyel irodalomnak olyan alapműve, mint a magyarnak az Apostol, a János vitéz, a Toldi-trilógia. Miczkie-wicz Pan Tadeusát az irodalomtörténet úgy tartja számon, hogy a homéroszi eposzok teljességigényének tökéletesebben felel meg Tasso és Dante remekléseinél is. A mű a kor romantikus szabadságfilozófiai eszméinek szellemében hűséges képet ad a XIX. század elejének Litvániájáról.Andrzej Wajda Pan Tadeus című filmadaptációját is áthatja a „naiv totalitás”. Föltárul benne az idegen elnyomás tragikuma, és erős intenzitással érezzük át, hogy az orosz megszállás, Lengyelország és Litvánia tragikus kettészakítottsága ellenére az emberek igazabbul, valóságosabban, a szó idilli értelmében szebben élték meg hétköznapaikat, mint mi, a tovatűnt XX. században. Még az orosz elnyomóknak is emberarcuk van: akkor még nem halt ki belőlük a lovagiasság, a becsület.A film egyik ragyogó leleménye a keretjáték, amelyben Adam Miczkiewicz egy párizsi szalonban, barátainak olvassa föl az eposzt. Közben a költő mondatainak visszfényeként jelenik meg a XIX. századi litvániai nemesi udvarház és környéke. Egy patrióta és egy orosz kollaboránscsalád hagyományos ellentétének tükrében peregnek előttünk a jelen- és a múltbéli csatározások. Ám mindezeket az ellentéteket elsodorja a közös nemzeti álom megvalósulásának reménye. Napóleon hajlandó segítséget nyújtani a függetlenség kivívásához, Litvánia és Lengyelország egyesítéséhez. Wajda filmjének képsoraiból úgy üt át az életigenlés és heroikus optimizmus, hogy a keretjátékból kikristályosodik a függetlenségi ábrándok későbbi meghiúsulása is. E kettősség látszólagos ellentmondásait feloldja a keresztény ember legyőzhetelen hite az isteni gondviselésben.Andrzej Wajda filmjének bonyolult kompozíciója, a képek kifinomultan barbár intenzitása, a ragyogó szereplőgárda (Boguslaw Linda, Daniel Olbrichsky, Andrzej Severin, Grazyna Szaplowska, Marek Kondrat, Michal Zebrowski) a tavaly Oscar-díjjal jutalmazott életműnek is fontos része, s híven illeszkedik a magas szintű lengyel történelmi filmek sorába is. Irigylésre méltó ez a hagyomány, amely szinte kötelezi a lengyel filmművészet legjobbjait a történelem értékkészletének föltárására.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.