A Hold túlsó oldalán

2001. 02. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különleges képzőművészeti látású képíró Jelenczki István. Mozgó képkompozícióvá képes sűríteni a dokumentumfilm minden műfaját, a portrétól a performance-ig. Kiváltképpen vonzódik azokhoz a témákhoz, amelyekben föltárulhat előttünk a lét metafizikus lényege. Új fényt kap nála a „honnan jöttünk, hová megyünk” alapkérdése. Az ember, aki az élet értelmét keresi, szükségképpen szembesül a halál metafizikájával. Minthogy földi létünk a születés és a halál két pólusa közé szorult, az értelmes élet kulcskérdése többek között: képesek leszünk-e a halál méltóságát is megadni először a szeretteinknek, később saját magunknak. E gondolatkört járja körül Úton a halállal című kéttételes munkájában, amelyben a téma szakértője, Polcz Alaine pszichológus tesz vallomást a halálközeliség lélektanáról.A hold túlsó oldalán I–II., amelyet a Tabán moziban láthatunk, különlegességében is jellegzetes Jelenczki-alkotás. Az alcím: Portréfilm Izsák Imre égi mechanikus, csillagászról – egy zalaegerszegi ember üstököspályájáról készült mozgóképes költemény. Izsák Imre Gyula hosszú kálváriaúton jutott el a tudomány csúcsára. Közvetlenül a kőszegi Görgey Artúr Katonaiskolából vonult be a második háború pokoli forgatagába. Amerikai hadifogságból hazakerülve fölvették az ELTE matematika–fizika szakára. Hamar kiderült vonzódása a csillagok iránt, a Konkoly-Thege csillagkutató intézetbe került, és sorra jelentek meg újszerű publikációi. Az 1956-os forradalom és szabadságharc vérbe fojtása után először Svájcba, majd az Egyesült Államokba emigrált. Lélegzetelállító tudományos eredményeit a Smithsonian Intézet asztrofizikai kutatójaként érte el. Mit is köszönhetünk Izsák Imre Gyulának? Először is: 1961-ben megtalálta a Föld felszíni pontjainak pontos meghatározhatóságát. Bizonyította, hogy a Föld egyenlítője nem kör, hanem ellipszis alakú. Mesterséges műholdak pályájának elemzései révén eszmei értelemben eljutott a Hold túlsó oldalára. E tudományos pálya ívét a korai halál zárta rövidre. Izsák Imre Gyula éjt nappallá téve dolgozott, szimpóziumokról szimpóziumokra vándorolt. 1965 áprilisában Párizsban egy nemzetközi geofizikai tanácskozáson készült előadásra, de már nem tudta megtartani. Április 21-én éjjel, harminchat évesen ölte meg az infarktus. Emlékére egy kisbolygót és egy krátert neveztek el a Hold túlsó oldalán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.