Megújult a Károlyi-palota

2001. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nézzék a falait kegyelettel: az épület története a nemzeti történelem minden viszontagságából kivette részét, együtt gyászolt a nemzet gyászával s együtt ünnepelt a nemzet jobb sorsával. Így jellemezte első monográfusa, Éble Gábor a pesti Károlyi-palotát. Az épület históriáját, a rekonstrukciót az eredeti helyszínen ismertette a napokban T. Ridovics Anna művészettörténész, a Nemzeti Múzeum kutatója, Dávid Ferenc művészettörténész, a Magyar Tudományos Akadémia művészettörténeti csoportjának munkatársa, a műemlék-rekonstrukció vezetője és Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum igazgatója.A palotát első tulajdonosa, Nikolaus Wilfersheim 1747-ben adta el gróf Barkóczy Ferenc egri püspöknek, a művészetpártolásáról híres főpapnak. Az 1696-ban épült első, elegáns változat átalakításával a püspök Mayerhoffer Andrást, a kor jeles építészét bízta meg. Zseniális építészek, Jung József, Henrich Kochra, Pollack Mihály, Ybl Mikós fantáziájának, a Károlyi-család városszeretetének köszönhető a későbbiekben, hogy a Károlyi Mihály utcában álló, szerkezetében klasszikus, rokokó és főként barokk elemekkel dúsított palota székesfővárosunk büszkesége lett. Az ötablakos díszterem, a vörös szalonok pompája, a Lotz-terem menynyezetén a múzsákat ábrázoló freskóval, a Bártfay-szalon, a kecses virágszalon, a kápolna, a folyosók és a lépcsősor, s a múzeumi termek csodálatos stílusötvözete mind a mai rekonstrukciót elvégző művészettörténészek és mesterek munkáját dicséri.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.