Pozsony drámai agóniája

2001. 03. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pozsony balladájaként emlegeti esszéjében Molnár Imre Jankovics Marcell Húsz esztendő Pozsonyban című memoárregényét. A Magyar Írószövetségben tartott könyvbemutatón az írótárs, Ébert Tibor méltatta a város lassú, biztos fuldoklásának hiteles megjelenítését. A mű időbeli horizontja 1920-tól 1938-ig foglalja magába Pozsony drámai agóniájának első felvonását. Jankovics Marcell – a névazonosság nem a véletlen műve, a jeles rendező nagyapjáról van szó – vérbeli író révén a régi város aurájának költői megjelenítésével, emberi sorsokon keresztül tárja elénk a pusztulást, amely az 1920-ban deklarált trianoni békediktátummal kezdődik. Addig a város, amelyet a magyarok Pozsonyként, a németek Pressburgként emlegettek, a kultúra zarándokhelye volt. A trianoni szerződés kiszakította Pozsonyt természetes kulturális közegéből. Az erőszakos és megalázó új korszak nyolc magyar és német békés tüntető lemészárlásával kezdődött, kitelepítésekkel folytatódott. 1938-ban átmenetileg véget ért az első bécsi döntéssel, a magyarság rövid ideig tartó diadalünnepével. Ám az író Cassandraként megérezte, ami 1945 után következett: eltűnik Pozsony, az egykori koronázóváros, mint egy Krúdy-regénybe illő színes álom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.