Rege a filmgyárról

2001. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Volt egyszer egy filmgyár. Szabó Zoltán Attila a Róna utcai „álomgyár” történetét megörökítő könyvének a Mafilm-sztori, 1976–2000 alcímet adta, s a lehető legjobb megoldást találta arra, hogy a kötet igazat is mondjon, időtálló is legyen, s ne vonjon le elhamarkodott következtetéseket. Az író hitet tesz a magyar filmművészet értékei mellett.Erre a vezérfonalra fűzi föl a Mafilm fénykoráról, mélyrepüléséről, a válság elképzelhető megoldásáról szóló dokumentumokat, tanulmányrészleteket, saját és mások által készített interjúkat. A könyv tehát elfogulatlan látleletet ad arról a korszakról, amelynek egyoldalú megítélése számos felelőtlen interpretációt szült az utóbbi évtized folyamán is. Szabó Zoltán Attila a filmgyár történetével összefüggésben tárja elénk a négy úttörő állami stúdió, a Budapest, a Dialóg, a Hunnia és az Objektív keletkezéstörténetét, tündöklését és a hanyatlás kezdetét. A könyv fő erénye, hogy nem a kilencvenes, hanem a nyolcvanas évek második felére datálja a mélyrepülés kezdeteit.Az elveszettnek hitt dokumentumok című fejezetet érdemes a többinél is tüzetesebben áttanulmányozni. Értékeink elkótyavetyéléséről és a lehetséges értékmentés módozatait kereső elvetélt kompromisszumos kísérletekről is találunk benne adalékokat. A kilencvenes évek históriájának vezérmotívuma egy kérdés: vajon a központosítás vagy a különféle filmes klánok, klikkek torzsalkodásai jelentenek-e nagyobb veszélyt a filmművészetre? Az író okosan kérdez, a válasz pedig voltaképpen benne foglaltatik a történet egészében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.