A hit nem béklyó, hanem a teremtés csodája

2001. 04. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hagyománnyá vált, hogy a költészet napjának tiszteletére Lakiteleken, a Népfőiskolán adják át a Kölcsey-díjakat. Az idén Bíró Zoltán irodalomtörténész, Pribojszky Mátyás citeraművész, Szervác József költő és Dippold Pál író-szerkesztő kapta a megtisztelő kitüntetést.Dippold Pál a szó legjobb értelmében „sok húrú” alkotó. Pikareszk regénnyel robbant be az irodalomba. Az És majd ez történt velünk című esszékötetében a homo moralis szemszögéből vall a rendszerváltozás folyamatáról. A Kölcsey-díjat mégis elsősorban A falu, ahol élek című regényszerű esszénovella-folyamért kapta. S azért a világlátásért, amely a publicisztikai írásaitól kezdve nagyregényéig minden sorát áthatja.– Annyira meghatódtam, amikor átvettem a díjat Lezsák Sándortól és Agócs Sándortól, hogy még egy köszönömöt sem bírtam elmondani – emlékezik Dippold Pál munkahelyén, a Szabad Föld szerkesztőségében. Egyrészt azért, mert ott voltam 1988-ban a második lakiteleki találkozón.– Írónak, publicistának, vagy szerkesztőnek tartja magát?– Lényegtelen, hogy minek tartjuk magunkat. Ha az ember képes a teremtésre, akkor író, ha nem, akkor nem író. A világtörténelemben nem volt olyan kor, amely kedvezett volna az alkotóknak.– A falu, ahol élek című regényfolyamról sokan mondják: újjáélednek benne a népi-nemzeti irodalom legjobb hagyományai.– Ezt az esszénovella-folyamot hétről hétre írtam egyik hetilapunk publicisztikai rovatába. Mintegy kétszáz cikk után ráébredtem: öszszeáll belőle egy regény, amelyből kirajzolódik jelenlegi kisebb hazám, Zsámbék arca. Hagyományvállalás? Igaz is, nem is. Utálom a szekértáborosdit. Könyvem ugyanúgy kapcsolódik Ágh István költészetéhez, Lázár Ervin prózájához, mint Hrabalhoz. De még talán Kerouachoz is, vagy a dadaisták kiáltványához: „Az irodalom minden utak legrosszabbika. Mindenhová visz!”. Minden szekértáborhoz tartoznak értékes és értéktelen emberek.– Életművének vezérmotívuma a hazaszereteten kívül a keresztény hit.– De nem kordivatból. Azt írta rólam valaki: úgy be vagyok zárva a hitembe, mint Rudolf Hess a spandaui börtönbe. Pedig nekem a hit, akár a hazaszeretet, a szabadságot jelenti. Ahogy annak idején önként tértem haza Ausztriából, mert megértettem, csak itthon, a szeretteim között lehetek szabad, a hitet sem tekintem béklyónak. Szeretem a négy gyerekemet, az otthonunkat. A hit a teremés csodája. Nincs annál nagyobb csoda, hogy az ember egyszer csak van. Aztán egyszerre csak nincs többé, és mégis lesz. Mostanában ezt így mondom: valami zenebona van a szívemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.