Országgyűlési jelenetek – ellenzékiekkel

2001. 07. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Filmstúdió Fóton. A Máriássy műterem a XIX századot, a pozsonyi reformországgyűlések korát idézi. Kossuth Lajost látjuk és halljuk: csalást és fondorlatot kiált. Az ellenzékiek éljenzik, az aulikusok pfujozzák. Széchenyi István pedig a szónoki emelvényhez sietvén megdöbbenését fejezi ki a királyi leirat ellenzéki fogadtatása miatt. Bereményi Géza Hídember-forgatásának harminckettedik napjánál tartunk, a filmnek több mint az egyharmada elkészült. A felforrósodott reform-országgyűlési hangulat mindenkit megérint. Can Togay forgatókönyvíró, gróf Batthyányi Lajos szerepének alakítója azt mondja, az országgyűlési jelenetektől féltek a legjobban. Politikától átitatott dokumentumokból kellett átélhető cselekményt komponálni – mondja. Kardos Sándor operatőr visszanézi a jelenetet a monitoron, végre elégedett a látvánnyal.– Három országgyűlés szemelvényeit kell e helyszínen megjelenítenünk – magyarázza Bereményi Géza. Az 1825-ös, 1832– 36-os és 1848-as ciklus legdrámaibb történéseit rögzítjük. Sok-sok feszültség után most már érzem, hogy talán sikerül átívelnünk a magyar történelem meghatározó negyven esztendején, amely magában foglalja a reformkort, a szabadságharcot, a Bach-korszakot Széchenyi István életének tükrében.– Széchenyi Istvánhoz fogható egyéniség kettőszáz évente születik e világra – nyilatkozza Eperjes Károly. Jó lenne, ha a film hatására minél több átsugározna belőle a mai magyar ember számára identitástudatból és hazaszeretetből. Mellette áll Kossuth Lajos megszemélyesítőjeként Nagy Ervin, a Katona József Színház ifjú színésze. Vigyáznia kell, mondja, hogy Kossuth Lajos ne merevedjen köztéri szoboralakká. Másrészt, nemcsak a valósághű Kossuth-képet kell megformálnia, hanem alkalmazkodnia kell ahhoz a változathoz, ahogyan Széchenyi István látta őt, a barátját, az ellenlábasát.A főhőst körülölelő alakok ugyanakkor részei lehetnek annak a tükörcsarnoknak is, amelyből ha lehet, még összetettebben tárul elénk a Hídember egyénisége. Széchenyi István személyi titkárát Szarvas József személyesíti meg.– Hűséges drukker, és belső figyelő vagyok egy személyben – jellemzi saját alakmását. – Kiss Mihály nem vesz részt a történésekben, de Széchenyi életének minden döntő pillanatát észleli. Együtt öregszik a Hídemberrel, jelen van a végkifejletnél is. A néző azt érzékeli majd, hogy filmünkben Széchenyi erőszakos halállal halt meg. Ám azt is sejti, hogy én, Kiss Mihály talán ismerem a titkot a maga teljességében...

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.