Honismereti tábor Győrben

Győrben a Szent László Katolikus Kollégiumban, a XVIII. Nemzetközi anyanyelvi tábor helyszínén augusztus 16-ig harminchárom anyaországi, erdélyi, felvidéki, kárpátaljai, moldvai diák találkozik jeles hazai szakemberekkel.

2001. 08. 15. 17:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Csodálatos érzés, ha Győrben bárkit magyarul megszólítok, magyarul válaszol – magyarázza a csíkszeredai Kövendi Emese Imola. – Nagyon szépen akarok magyarul beszélni, verset mondani, hiszen erdélyi magyar színésznő szeretnék lenni. Fodor Krisztina a felvidéki Nyékvárkonyról érkezett. Jogi egyetemre készül, amit csak szlovák nyelven végezhet el, de meg akarja őrizni magát magyarnak. Ebben a táborban szinte mindenki más tájszólásban beszéli anyanyelvünket. A változatosság gyönyörködtet – vallják. Orosz Gabriella Kárpátalján, Szalókán él, harmadéves magyar nyelv és irodalom szakos hallgató az Ungvári Nemzeti Egyetemen. Szülőföldjén szeretné a magyar gyerekeket magyar irodalomra és nyelvtanra tanítani. – Egy idetévedt külföldinek nem lenne könnyű elmagyarázni, miért nevezzük magunkat nemzetközi anyanyelvi tábornak, miközben mindnyájan magyarok vagyunk – tűnődik Gergely András, az erdélyi diákok tanára, a csíkszeredai művelődési ház igazgatója. Ám a trianoni diktátum óta a jelenlegi országhatárokon kívül rekedt magyarság tudja, hogy egy földhöz tartozik. Az összmagyar kultúra megőrzése szempontjából reánk, erdélyiekre hatalmas felelősség hárul, hiszen ha a Székelyföld eltűnne a szellemi haza térképéről, csak a mesékben maradna meg a Kárpát-medence tán legeredetibb kultúrájú népe. Erdélyt sem őrizhetjük meg magyarnak csupán nemzetközi szerződések által. Annak a népnek a tulajdonába kerül, amelyik nyelvén és kultúráján keresztül belakja. Ehhez olyan elhivatott emberekre van szükség, akiket az idősebb generációk az anyanyelv és a magyar kultúra tiszteletére és feltétlen hazaszeretetre nevelnek. Éppen ezért évek óta nemcsak erdélyi, hanem moldovai, csángó magyar diákok számára is lehetővé tesszük az anyanyelvi táborozást.

A kavalkád eloszlik, a fiatalok ebédelni sietnek, s készülnek R. Szabó Lajos soproni tanár, író Anyanyelv és nemzettudat című előadására.

– Tizennyolc esztendővel ezelőtt felvidéki barátaimmal poharazgatás közben kitaláltuk: mi lenne, ha összehoznánk nyárra húsz-harminc tizennégy–tizenhét éves Győr-Moson-Sopron megyei és csallóközi diákot – emlékezik Szabó József, a tábor alapító vezetője, jelenleg a fő szervező és támogató Rákóczi Szövetség elnökhelyettese. A megvalósult álom után személyes kapcsolatokkal bővítettük a keretet, így néha, kiegészülvén a szórványmagyarság képviselőivel is, kiteljesedett az ötágú síp. A kezdet kezdetén persze nem volt szabad nyíltan kimondani, hogy a gyerekek lelkében is át akarjuk hidalni a szakadékot, amit a trianoni országhatárok vontak körénk. Honismereti tábornak kellett neveznünk, ahol főként néprajzi ismereteket közvetítünk. 1990 után kialakult az a gyakorlat, hogy érzelmekre is hatni képes előadókkal vagy játékfilmmel vezettetünk be egy-egy témát, s ezt követi a csoportos beszélgetés. Nagy sikert aratott nemrég Bayer Zsolt 1100 év Európában című filmsorozata. Hogy idejében gondoskodjak a nemzedékváltásról, hét évvel ezelőtt fölkértem csoportvezetésre egy fiatalasszonyt, J. Kovács Andreát, egyházmegyénk Hitvallás című folyóiratának szerkesztőjét, a Máltai Szeretetszolgálat lelkigondozóját. Olyannyira bevált, hogy három esztendeje átadtam neki a táborvezetői stallumot is.

– Egy nyári tábornál gyakorlatilag megoldhatatlan, hogy akár egy napot is szakosítsunk, hiszen előadóink szabad idejüket ajándékozzák nekünk, nem írhatjuk elő, hogy egyazon terület specialistái egy napon érkezzenek – tűnődik J. Kovács Andrea. Ám a szerdai, tisztán néprajzi napunk mégis úgy sikeredett, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Köszönhetjük ezt elsősorban táborunk másik frontemberének, mindnyájunk példaképének, a szigetközi néprajzkutatás hazai kiválóságának, Barsi Ernőnek. Délelőtt a szigetközi folklórhagyományokról, délután a népzenei örökségről tartott előadást úgy, hogy hegedűjén is megszólaltatta a legszebb magyar népdalokat. Nyolcvanévesen, hihetetlen tudásanyagával és magyarságszeretetével úgy tölti el közöttünk évek óta a tábori napját, mintha egy volna a gyerekek közül. Az előadását manuális néprajzi foglalkozás, majd esti táncház követte. Vállalva a kiemelés önkényességét is, táborunk szempontjából kulcsfontosságú, hogy Molnár Imre történész, a Külügyminisztérium munkatársa második esztendeje jön el hozzánk, hogy beszéljen Trianonról és mai meghaladásának lehetőségeiről. Hagyományaink közé tartozik a balatonfelvidéki, a nagycenki-soproni, s a táborzáró kétnapos felvidéki túra is. Sajnos a kárpátaljaiak vízumkötelezettsége anyagi és szervezési szempontból rengeteg gondot okoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.