Bombay nem Hollywood

A magyarországi indiai nagykövetség és a Magyar Nemzeti Filmarchívum másodízben rendezi meg az indiai filmek magyarországi fesztiválját, amely mától szeptember 19-ig tart Budapesten, a körúti Örökmozgó Filmmúzeumban. A rendezvényt este hét órakor Laksmi Puri nagykövet asszony nyitja meg, aki komoly szerepet vállalt a hazai indiai mustrák és a kisebb filmsorozatok megszervezésében. A nagykövetségen kerestük föl.

2001. 09. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar és az indiai kultúrának sok izgalmas találkozási pontja van – tűnődik Laksmi Puri. – Említsük csak Kőrösi Csoma Sándort, a képzőművészek közül Amrita Sher-Gilt vagy Hummel Rozáliát. Közismertek Sára Sándor, Szabó István indiai kapcsolatai, és hogy Gaál István, a jeles magyar filmrendező a punei főiskolán tanít. Hazámban évente mintegy nyolcszáz–ezer film készül három nagy központban. Madras és Hyderabad mellett talán a legfontosabb film- és médiavárosunk Bombay, amelyet Hollywood mintájára Bolly-woodnak neveztünk el. Ez a varázslatos – a szó, a zene és a látvány ősi egységében fogant – modern műfaj képessé vált a nemzeti egység megteremtésére. S áttörve a nyelvi korlátokat arra is szolgál, hogy India művészetét és kultúráját a világ minden szegletén képviselje. Hogy csak néhány nevet említsek: Mira Nair (többek között a Salaam Bombay és a Káma Szútra rendezőnője), Shyam Benegal (a Ghandi: egy vezér születése és A rügy alkotója) vagy Satyajit Ray (Az út dala, s az Ellenfél rendezője) világszerte ismert alkotók.
– A péntek este kezdődő fesztivál kínálata igencsak változatos. Mitológiai ilhetésű, történelmi és jelenkori műveket egyaránt láthatunk.
– A tavalyi, első nagyszabású indiai filmfesztivált Budapesten kezdtük el, s tizennyolc nap múlva elvittük a műveket Magyarország számos városába. Így a mustra három hónapig tartott. A ma esti nyitófilm, a Már másé a szívem rendezője, írója, producere Sanjay Leela Bhansali, egyik főiskolai tanára Gaál István volt. Női főszereplője, Aishwarya Rai elnyerte a Miss Universe címet. A mű idén a delhi fesztiválon megkapta a legjobb film, a legjobb rendező, a legjobb női főszereplő és a legjobb zene díját, s további négy fesztiváldíjat is. A második felét Magyarországon forgatták. A romantikus-filozofikus szerelmiháromszög-történet közönségsikeréhez a tánc, az ének és a szó egysége is hozzájárul. Hitelesen ábrázolja különböző kultúrák találkozását, árnyalt, gazdagon jellemzett hősök interpretációjában vall arról, hogy az igazi, a teljességre törekvő szerelem és a szeretet képes a legnagyobb lemondásra is.
– Közelmúltunk történelméről vall a Vonat Pakisztánban című alkotás. 1947-ről, amikor India és Pakisztán elkülönült egymástól, melynek eredményeként negyvenmillió ember szakadt el az anyaországtól. E film drámaiságát a magyarok – akik az 1920-as trianoni diktátum után hazájuk kétharmad részét veszítették el – kiváltképpen átérezhetik. A Sardaar című kétrészes film, a Ghandi-trilógia első része arról a Ghandi-hívő belügyminiszterről szól, aki a szakadás után egy Bismarck kancellár erejével és zsenialitásával akadályozta meg, hogy India további kis hercegségekre hulljon szét. Neve így összeolvadt India függetlenségével. A második „felvonásról”, Richard Attenborough 1982-es klasszikus, többszörös Oscar-díjas angol Ghandi-film-jéről kevesen tudják, hogy elkészítését és nemzetközi forgalmazását is az indiai kormány finanszírozta. A trilógia harmadik része, Shyam Benegal remeklése Ghandi Mahatmává, igazi népvezérré válását tárja elénk. Mira Nair 1897. június 22. című műve a korai Jancsó Miklós erőszakpéldázataira emlékezető tónusban idézi föl az angol elnyomás egyik drámai pillanatát.
– Elképzelhető, hogy igényes filmjeikkel megakadályozzák a kommersz burjánzását?
– Művészfilmjeink meghódították Japán, Korea, Kelet- és Nyugat-Ázsia, Afrika, az Egyesült Királyság és Dél-Amerika közönségét. Ha ezek a művek mindennapivá válhatnának a szintén nemes filmművészeti hagyományokkal rendelkező Magyarország mozijaiban is, az valóságos filmipari forradalmat jelentene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.