Egy elhanyagolt műfaj neoreneszánsza

Szombaton délelőtt tíz órakor a Magyar Tudományos Akadémia miskolci székházában tartott díjkiosztással ért véget a szeptember 17-től 22-ig tartó miskolci ismeretterjesztő filmfesztivál. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma fődíjában Dénes Gábor Hogyan adjuk legolcsóbban anyánkat című filmje részesült. A rendezői díjat Kormos Ildikó Tört fények ólomkeretben és a Szőr mentén című alkotása kapta; az operatőri díjat Rák József vette át ugyanezen két film fényképezéséért. A különdíjakat Kende Péter Cigányok, emberek, mesterek; Kiss Klára Homo faber, illetve Fehér mesterség; Tóth Zsolt Marcell Árpi bácsi fiókái című munkáinak ítélte a zsűri. A Tiefbrunner László, Tóth Zsolt Marcell és Lakatos Iván irányításával működő Krónika alkotóközösség dicsérő oklevelet vitt haza A kutakról és a Fortyogó föld című filmért, és a Krónika című műsorért.

2001. 09. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ismeretterjesztés hazai doyenje, György István rendező 1960-ban alapította a miskolci ismeretterjesztő filmek fesztiválját, amelynek 1989-ig huszonkilenc alkalommal volt igazgatója. A szemle ezután tizenegy éven át szünetelt. György István, a mintegy kétszáz dokumentum és tudományos film, köztük húsz egész estét betöltő alkotás rendezője a kényszerszünet alatt kitartóan munkálkodott azért, hogy a tradíció idén végre újjáéledhessen.
– A hosszú hallgatást a szponzorhiány okozta – mondja. – Idén többek között a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma, a Magyar Mozgókép Közalapítvány, a Nemzeti Kulturális Alapprogram, Miskolc város polgármesteri hivatala tette lehetővé, hogy szokatlan formában bár, de újra megrendezzük a fesztivált. Néhány hasonló próbálkozás kudarca ébresztett rá bennünket, hogy időközben a televíziók és a multiplexek térhódítása megváltoztatta a filmnézési szokásokat. Moziban aligha számíthatnánk többre tíz-tizenöt állandó nézőnél. Ám a Magyar Televízió tudományos műsorainak, a Spektrum, a Discovery Channel, a National Geographic Channel és az Animal Planet adásainak magas nézettsége bizonyítja, hogy az embereket igenis érdeklik az ismeretterjesztő alkotások. A Miskolci Városi TV-nek a városban és környékén összesen mintegy kétszázezer nézője van. Már tízszázalékos érdeklődés is huszonötezer embert jelent. A közönség visszajelzései egyértelműen mutatták, hogy sikerült erényt faragni a szükségből. Bevált ez a Magyarországon eleddig egyedülálló fesztiválforma. S talán majd újra sikerül meghonosítani a hagyományos kísérőprogramokat, a vitákat, a közönségtalálkozókat is. Egyelőre még a zsűri tagjai, Illés György operatőr, Jancsó Miklós filmrendező, Juhász Nagy Ágnes, a TIT Stúdió igazgatója, Kuki László, a Miskolci Városi TV igazgatója, Veress József filmesztéta is csak a nyitó- és a záróünnepségen jelentek meg a közönség előtt, a filmeket ők is otthoni készülékükön tekintették meg. Az érdeklődők Budapesten, a Magyar Filmművész Szövetség székházában, illetve az Uránia Filmműhelyben végignézhették a fesztivál teljes anyagát.
A stúdióban tartózkodik az ismeretterjesztő film középnemzedékének spiritus rectora, Gyenes Károly, aki harminc éve dolgozik a Magyar Televízióban. Korábban az Iskolatelevíziónál tevékenykedett, jelenleg a Közművelődési és Oktatási Szerkesztőség Natura szerkesztőségének rendező-műsorvezetője, rovatvezetője. A pornó- és akciófilmek nézettsége az utóbbi években határozottan csökken, s lassan, de biztosan emelkedik az értékes és igényes úti és ismeretterjesztő filmek ázsiója.
– Kettős szerepben vettem részt a fesztiválon – mondja Gyenes Károly. – Alkotóként azzal a százhatvan, kétperces részből álló Szót kér a természet című sorozatunk tizenkét kisfilmjével, amelyet Asbóth Kristóffal közösen készítettünk. A forgatásokat először különösen veszélyeztetett növény- és állatfajok bemutatásával kezdtük, ám időközben ráébredtünk, hogy az ezredfordulóig voltaképpen minden élőlény veszélyeztetetté vált. Őszintén reméljük, hogy a parlagi sas, a vándorsólyom, a kiskócsag, az osztrák len, a budai berkenye, a foltos szalamandra, a medvehagyma című etűdjeink révén az emberek picit közelebb kerülnek a természethez. Az értelmetlen pusztítás az öngyilkosság egyik módja, hiszen – idézve Rockenbauer Pált – a természet ember nélkül mit sem ér, ám ennek a fordítottja is igaz. Ő alapította 1978-ban a Natura szerkesztőséget. Tőle és utódjától, Rácz Gábortól vettem át 1993-ban a műhely vezetését. Ebben a minőségemben, ha lehet, még fontosabbnak éreztem jelenlétemet a fesztiválon, melyen szerkesztőségünk mintegy két tucat filmmel képviseltette magát. Nehéz igazságosan tallózni fiatal, tehetséges munkatársaim művei között. Tóth Zsolt Marcellnek, aki szinte minden második filmünk operatőre, a Fortyogó föld című filmje keltett komoly figyelmet. Miskolcon is szerepelt Cséke Zsolt Az emberevők földjén című kétrészes filmje, a tavalyi Kamera Hungária fesztivál kategóriagyőztese. Szalkai Zoltán, a Kudrjávi expedíció és a Rattanföld-telepesek rendezője konokul és megszállottan, hátizsákkal és kamerával járja a világot. Kollányi Ágoston és Magyar Ágnes Ásatások országútjain című munkája azt a régészeti, leletmentő és fölfedező munkát mutatja be, ami a nagy útépítkezéseket megelőzi. A fesztivál hatvanöt új versenyfilmje megerős ített abban a hitemben, hogy eljő a kor, melyben újra sztárjai és sikerfilmjei lesznek a hazai ismeretterjesztésnek. Sőt, énszerintem már eljött, csak még nem vesszük észre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.