Lapok nélkül nincs irodalom

Ma délelőtt tizenegy órakor kezdődik a Rátkai Márton Klubban az Írók Szakszervezetének taggyűlése. Jókai Anna elnöki megnyitója után Mezey Katalin főtitkár az elmúlt esztendő szakmai érdekvédelmi tevékenységéről és a jövőbeli feladatokról tart előadást. A közgyűlés előtt arra kértük, hogy tájékoztassa olvasóinkat az írótársadalom legégetőbb gondjairól.

2001. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lényeges tartománya az írói érdekvédelemnek a tehetséggondozás. Tavaly a sárvári Tinódi gimnáziummal és a polgármesteri hivatallal közösen hirdettünk irodalmi pályázatot és találkozót a Kárpát-medence magyar középiskolásai számára. Kis híján ötszázötven gyerek küldte el verseit, szépprózai írásait és tanulmányait. Hasonlóan sikeresnek bizonyult a Jósika Miklósról elnevezett irodalmi pályázat, amelyet a kolozsvári Jósika Miklós Irodalmi Társaság segítségével valósítottunk meg. A jövőben – tekintettel az olvasás évére – az eddigieknél is fokozottabban szeretnénk közkedveltté tenni e pályázatokat határon innen és túl. Közgyűlésünkön azonban nem csak a múltba tekintünk. Tanácskozásunk legfontosabb programja: segélykérést továbbítunk a művelődési kormányzatnak: mentse meg az írói munkahelyeket. Az irodalmi folyóiratok és az irodalmi művekre profilírozott könyvkiadók létezése számunkra kenyérkérdés, hiszen az írók csak így tudnak irodalmi tevékenység révén jövedelemhez jutni. Sajnos egy-egy író is terjeszti – szóban és írásban – azt a téves információt, hogy milliószámra alakulnak új irodalmi folyóiratok, és hogy ez mennyire egészségtelen állapot. Az igazság ezzel szemben az, hogy bár gombamód szaporodnak a különböző lapok, ám kifejezetten szépirodalmi, azaz verset, prózát, drámát, kritikát, tanulmányt közlő folyóiratból öszszesen alig harminc létezik. Ez kitűnik abból a felmérésből, melynek végeredményét évente tesszük közzé a Magyar Irodalom Évkönyvében. Ezeknek több mint a fele nem havilap, hanem csak periodika, azaz kéthavonta, negyed-, sőt félévente jelennek meg. Az orgánumok és kiadóik az eladás elégtelensége miatt rettentő nagy nehézségekkel küszködnek. Így a honoráriumok is nevetségesek, megálltak a hetvenes évek szintjén. A szakfolyóiratok életben maradása kulcskérdés, hiszen a szakma és az olvasó általuk tudja nyomon követni, hogy az irodalom boszorkánykonyháiban mi készül, milyen művek születnek. A kritikai megmérettetésnek is a folyóirat a kizárólagos fóruma, hiszen a napi- és a hetilapok ma már alig közölnek irodalomkritikát, verset és prózát pedig már egyáltalán nem.
Kérdésünkre, mi a helyzet a könyvkiadókkal és a terjesztéssel, Mezey Katalin a követke-zőket válaszolta:
– A szépirodalmi könyvkiadók munkája talán még a folyóiratokénál is fontosabb, hiszen nélkülük megszakadna az irodalomnak mint alkotó művészetnek a folyamatossága. Ám az irodalmi élet e megtartóerőt jelentő intézményei már-már agonizálnak. A könyvkiadást támogató alapítványoknál ma ugyanolyan összegeket lehet elnyerni egy-egy kötet támogatására, mint 1990-ben. A Nemzeti Kulturális Alapprogram könyves szakkollégiuma kétszáztól ötszáz-, a Magyar Könyv Alapítvány pedig kétszáztól háromszázezer forintig terjedő összeget tud adni egy-egy könyv támogatására, így a megje- lenés éveket késlekedik. A szerzői honorárium egy-egy kiadónál olykor teljesen elmarad, vagy tiszteletpéldányok formájában kerül az alkotók kezébe. Harmadik kínzó gondunk, hogy a szépirodalmi könyvek kereskedelmi forgalmazása már-már elégtelen. Az egyre szaporodó könyvesboltokban – tisztelet a kivételeknek – a kereskedők legszívesebben egyetlen szépirodalmi alkotást sem vennének át. Azt állítják, kiváltképp a versekről, hogy nincs rájuk kereslet. A kör bezárul, hiszen a kis irodalmi kiadók nem tudják eladni a könyveiket, mert a boltok alig vesznek át néhány példányt, a fiatalok műveiből pedig olykor egyet sem. S komoly állami támogatás híján ez előbb-utóbb visszahat a kis irodalmi kiadókra. Magyarán: megszűnnek. S ha már csak azoknak az íróknak a művei jelennek meg, akik a nevüket ismertté tették, akkor gyakorlatilag nincs jövője a szépirodalomnak. Volna az Írók Szakszervezetének egy konkrét javaslata. Az állam bevétele az áfából tizenhétmilliárdnyi, ám ebből mindeddig csak két-háromszáz millió forint kerül vissza az alapítványokhoz. Nem kaphatna ebből többet az irodalom?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.