Októbertől november végéig írtam a Shakespeare királynője című darabot, amely Shakespeare valódi korát, a reneszánsz tetőzésének évadját idézi meg – mondta Bereményi Géza. – A két főhős Shakespeare, az író és költő és Erzsébet királynő, ám legalább annyi szereplője van, mint egy Shakespeare-darabnak. Nem egyszerűen csak a zseninek és a művészetre fogékony zsarnoknak a szembenállását, hanem egy színészkirálynőnek és egy királyi színésznek a közös drámáját írtam meg.
– „Színészkirálynő”?
– Erzsébet krályné udvara az én felfogásomban, de talán a valóságban is, színház a színházban. A reneszánsz Anglia szellemiségét sugározza a darab, a benne megjelenített Globe színház, de ha úgy tetszik, a bemutató helyszíne, Zalaegerszeg is. Shakespeare-nek ebben a színházi rugókra mozgó világban az a szerepe, hogy darabokat írjon megadott témára és adott időre. Ám a tehetsége ugyanúgy bontakozik és teljesedik ki a megadott, mint a saját maga által választott témákban. Shakespeare királydrámájának keletkezési pillanatában vagyunk, így megidézem többek között III. Richárd, V. Henrik, Julius Caesar gondolatvilágát. A Globe Színház és ez is történelmi tény, belekeveredett a králynő ellen összeesküvő főúri csoport, az Essexek ügyeibe. Ez a társaság megbízást adott a Globe-nak, hogy újítsa föl azt a Shakespeare-darabot az összeesküvés előestéjén, amelyben trónfosztás is szerepel. A híres teátrum a darabomban is, a valóságban is színpadra állítja a művet a tervezett merénylet előestéjén, amiért azután büntetésben részesül… Nem a hatalom és a művész viszonyának időtlen példázatát akartam megírni, hanem a maga korában elhelyezett Shakespeare-ről szólnék. Ezen belül sem a szokásos módon állítom szembe a tehetséget és a zsarnokságot, mivel Shakespeare ebben a kérdésben is kivételes volt. Az ő eredeti képességeit semmiféle befolyás nem tudta kikezdeni. Még ha megrendelésre dolgozott, csakis rá jellemző műveket hozott létre.
– Hogyan talált a színészekre?
– Nem a darabhoz kerestem színészeket, hanem zalaegerszegi művészekre írtam szerepeket. A kivétel a főszereplő, Blaskó Péter vendégként játsza Shakespeare-t. A királynőt, angliai Erzsébetet Egri Katira szabtam. A darab szellemiségét is jellemzem azzal, hogy fontos szerepet kap benne Francis Bacon, a híres filozófus, aki politikus és koronaügyészi minőségében is jelen lesz. Őt Farkas Ignác személyesíti meg. Richard Burbage-t, a Globe színészét, ki Shakespeare összes cím- és főszerepét játszotta, Zalányi Gyula alakítja. Ilyés Róbert mint a fő összesküvő, Lord Essex jelenik meg a színpadon. A királynőn kívül két kulcsfontosságú nőt kell mindenképpen megemlítenünk. Az egyik Nelli Howard, őt Tallián Marianne, a másik szerelmes lány Nan, őt meg Nagy Cecilia alakítja. Shakespeare-nek bizonyos mértékig dramaturgiai ellenpontja még Ben Johnson, a géniusz riválisa és kortársa, őt Kató Balázs játssza. Nem vállalkoztam saját darabom megrendezésére. Bagó Bertalan, a zalaegerszegi színház főrendezője tartja kezében a „pálcát”, aminek örülök és kíváncsian várom a bemutatót.
Drasztikusan megemelték a parkolási díjakat Budapesten – Magyar Péterék együtt szavazták meg a baloldallal