Tisztújítás az írószövetségben

Követeljük, hogy az irodalom világából küszöböljék ki a hatalmi erőszak és a gyűlölködő üldözés szellemét, amely megmérgezi a kultúra levegőjét – írta Schöpflin Aladár 1927-ben, a magyar irodalom kettészakadására figyelmeztetve. Az intelem és a hadiállapot fájdalmasan időszerűnek tetszik ma is: heves viták, reformkísérletek és a korszerűsítésért kiáltó működési formák makacs védelme jellemezte az írószövetség szombati közgyűlését. Ám az intézmény megújításának dilemmája mögött valójában véresen komoly gondok: az irodalmi élet, a szellemi autonómia, az irodalmi alkotás létkérdései merültek föl.

2001. 11. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vállaljon-e közéleti szerepet az irodalom, és ha igen, miképp őrizhető meg függetlensége? Hogyan kerülhető el az írók politikai prostituálódása? Képviselheti-e az összmagyar nemzeti irodalmat az írószövetség ebben a formában? Kiterjesszék-e a teljes tagságra az elnökválasztás jogkörét, avagy maradjon az a 71 tagú, évek óta lényegében alig változó összetételű választmány privilégiuma? Az írószövetség mindig is fontos kultúrtörténeti szerepet vállalt, és most, az olvasás évében különösen szükséges a tevékenysége – hangsúlyozta köszöntőlevelében Mádl Ferenc. Pálinkás József oktatási miniszter beszédében arra tért ki, hogy a demokráciát a kultúra hangolja finomra, s ebben az irodalom alapvető elem. Az íróknak az a feladatuk, hogy megfogalmazzák a fiataloknak, mit jelent a kultúra, s hogy megéreztessék velük az irodalom ízét, amint a guláglakó Iván Gyenyiszovics érezte a kenyérgalacsinét.
– Küzdelmes három esztendő volt az elmúlt időszak, s a legnagyobb fegyvertény az, hogy egyáltalán fennmaradt a szervezet – kezdte beszámolóját Pomogáts Béla, aki 1995 óta az írószövetség elnöke, ám nem vállalta tovább a tisztséget. – Sokat őrlődtem, hogy mandátumom letelte előtt lemondjak. Számos nehézséggel kellett és kell ma is szembenéznünk: még mindig megoldatlan a székház ügye és a szövetség munkájának finanszírozása. Fel kell tennünk a kérdést: hol helyezkedik el az írószövetség a társadalomban. Sokak szerint fölösleges az intézmény, mondván, megszűnt a rendszerváltozás előtti ellenzéki szerepe, míg én úgy vélem, a jövőben is szükség lehet a magyar írótársadalom jelenleg nem létező szolidaritásának, együtt tartásának szervezetére. Minden kormány idején voltak elvárások, hogy az írószövetség szorosabban csatlakozzon a kormányzati politikához, ám az irodalom más dimenzióban foglal helyet: a kultúráéban. Csak ebben a dimenzióban támogathatja a politikát, segítséget nyújtva kulturális stratégiák megfogalmazásában.
Pomogáts Béla kiemelte még az irodalmi élet megosztottságát, a helyzet tarthatatlanságát. Utódjának azt javasolta, tegyen a háborúskodás ellen, fejlessze a határon túli irodalmakkal való kapcsolatokat, hiszen az anyaországok egyhamar nem juthatnak be az Európai Unióba, így a határon túli magyarság is kiszorul a schengeni határokon. Az új vezetőség feladata, hogy megőrizze a stabilitást, emberi és erkölcsi értelemben egyaránt, és hogy a magyar irodalom teljességét, sokszínűségét képviselő szervezeteket hozzon létre. – A mi kezünkben nincs hatalom, hanem szolgálat van – zárta búcsúbeszédét Pomogáts Béla.
A bomba a rövid felszólalásokban robbant. Kántor Lajos, a kolozsvári Korunk című folyóirat főszerkesztője rámutatott, hogy a szövetség elöregedett, sokkal több fiatal alkotót kellene bevonni; egyszersmind szükség volna korszerű menedzsmentre is. A Rákosi-rendszer óta működő intézményi forma kifáradt, elavult – jelentette ki Tornai József –, ezért azt alapjaiban kellene fölszámolni. A költő húsbavágó kérdéseket tett föl: miként lehet ezer fő fölötti a tagság, ha ennek csak töredéke vesz részt a munkában – most is csak 338-an vannak jelen. Van-e befolyása az írószövetségnek a fiatalságra, a kultúrára, az irodalomra, az állami kitüntetettek kijelölésére? Hány komoly vita folyt a szövetségben irodalmi művek értékességéről? Végül: kit képviselt az elnökség, maga az elnök, amikor a távolmaradó tagság véleményét jobbára homály fedi? Tornai indítványozta, hogy a közgyűlés itt és most oszlassa föl az írószövetséget, ezzel reális helyzetet teremtve, majd alakítson ideiglenes vezetőséget, mely kiszűri a papírtagokat. Turczi István költő szerint a választmány gólem: túlméretezett, lassú és működésképtelen, ezért javasolta lecsökkentését és az elnökválasztási jogkör kiszélesítését minden tagra.
A reformjavaslatokat heves viták, hangzavar, elvetélt szavazási kísérletek, majd végleges voksolás követte: a szövetség jelenlévő tagságának nagyobbik része ragaszkodott ahhoz, hogy minden maradjon a régiben. Döbrentei Kornél a vérgőzös jakobinus diktatúra rémképét, Danton után Robespierre-t vetítette előre az írószövetségi elnökválasztás kiszélesítésének javaslatára. Míg Mezei András csöndesen figyelmeztetett arra, hogy a szavazás mechanikussá vált, olyannyira, hogy „már a saját hullánkon is átlépünk”. Pár perccel később újabb vitát kavart Kovács László MSZP-elnök kampányízű hozzászólása.
S noha tucatnyi új név, köztük több jelentős fiatal alkotóé került föl a kijelölendő választmány listájára, az esti eredmény a papírformát hozta: az első helyen került be a köztiszteletnek örvendő Pomogáts Béla, majd Kalász Márton, Jókai Anna, Szakonyi Károly, Lázár Ervin követte őt a sorban. Fiatal írók csak elvétve jutottak be a választmányba. Az írószövetség új elnökét hetek múlva választják meg. „Akárhogy is: egy célt szolgálunk mindannyian: ennek a csodálatos – régi és még mindig fiatal – magyar kultúrának megmunkálását, mindig új tavasz elé.” Ezt pedig Babits Mihály írta, 1927-ben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.