Várkonyi Nándor, az „isteni könyvtáros”

„A könyvtáros pedig az az ember, akinek a könyv olyan táplálék, szenvedély, sors, szerelem, mámor, kaland és végzet, mint a tengerésznek a tenger, a parasztnak a föld, a kertésznek a növény” – írja Hamvas Béla A melankólia anatómiája című esszéjében. E jellemzés híven illik Várkonyi Nándorra, a magyar eszmetörténet óriására, az idealista irodalom- és a filozófiatörténet pécsi szentjére, aki1896-tól 1975-ig tartó földi életében létrehozta a tradicionalizmus egyik legjelentősebb és terjedelmesebb életművét. S illik Mezey Katalin költőre, a Széphalom Könyvműhely alapító-vezetőjére, aki lassan tíz éve konok következetességgel szánja életének minden percét Várkonyi Nándor életműkiadásának.

2001. 11. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Várkonyi Nándor szelleme valóban könyvtárakba foglalt ország- és világteremtő gondolatok és tények mérhetetlen tárháza. Ezt többek közt annak a már-már hihetetlen képességének köszönhette, amelyet Galsai Pongrác írt le az 1993-as Várkonyi Nándor-emlékkönyvben. E könyv megszerkesztésére Tüskés Tibort kértem föl, benne többek között Weöres Sándor, Károlyi Amy, Csorba Győző vallanak arról e rendkívüli emberről. Várkonyi tudata minden olvasmányt nyomatként fényképezett le. A szeme előtt elhúzott szöveget hibátlanul el tudta mondani három hónap múlva is. A fejét majd szétvetették az eredeti gondolatok és a benne fölhalmozódott hihetetlen tudásanyag. Kényszerűségből írt, mivel az alkotói megnyilatkozás tudta csak enyhíteni a már-már elviselhetetlen intellektuális feszültséget. Miután az első világháborús fronton szerzett súlyos betegségek szövődményeként megsüketült, az írásbeliség vált első számú kommunikációs eszközévé. A határtalan emlékezőtehetség és a halláskárosultság mellett egy harmadik rendkívüli tényező is motiválta a páratlan életmű megszületését. Várkonyi Nándor a negyvenes évek közepéig tartó aktív korszaka után kiszorult mind a politikai, mind az irodalmi közéletből. Ő sem kívánt együttműködni azzal az iszonyatosan embertelen világgal, ami nálunk 1945 után elkezdődött, de a kurzus is ellenségének tekintette az idealista gondolkodót, filozófust, eszmetörténészt és irodalmárt, a Sorsunk című folyóirat szerkesztőjét, a Janus Pannonius Társaság elnökségi tagját, a Nemzeti Parasztpárt baranyai szervezőjét, a „szent könyvtárost”. E részben kényszerű, részben morális okokból vállalt remeteség lenyomata az a több mint hétezer oldal, ami kéziratban maradt, s amit az elmúlt esztendőkben jelentettünk meg nyolc kötetben.
– Hogyan találkozott e gigászi életművel?
– Az 1987-ben létrejött Írók Szakszervezetének egyik alapító tagja, Kende Sándor író – a Várkonyi-unokák, Kende Katalin és Kende Álmos édesapja – már akkor beszélt nekem Várkonyi Nándor rejtegetett kéziratairól. A gyerekek, Várkonyi Éva és Várkonyi Péter féltve őrizték a becses szellemi portékát, amely akkor, a marxizmus és az ateizmus vaskori konjunktúrájának végnapjaiban is tiltás alatt állt. Amint remény támadt arra, hogy lassan megvalósulhat a nemzeti sajtó cenzúrázatlansága, az örökösök eljuttatták hozzám legelőször a két legnagyobb ívű munkát. Az Elveszett Paradicsomból már 1988-ban megjelent három fejezet a pécsi városi könyvtár jóvoltából. Az ötödik embert a család úgy mutatta be nekem, hogy az életmű csúcsa. Első gondolatom az volt: szinte lehetetlen megjelentetni, mert talán soha nem lesz hozzá elegendő „képességünk”, de akkor is megpróbáljuk, mert a hasonló, reménytelennek tűnő, ám nagyszerű vállalkozások adnak igazi értelmet a könyvkiadói munkának. Minthogy mástól nem várhattam el, hogy ingyen dolgozzon, magam lettem a sorozat szerkesztője. 1991-ben szerződést kötöttünk a két Várkonyi-gyermekkel a kézirathagyaték kiadására, de csak 1994-ben jutottunk el odáig, hogy megnyissuk a sort az Elveszett Paradicsommal. Most ott tartunk, hogy ezenkívül megjelent Az ötödik ember három, a Varázstudomány két kötete, illetve az Írás és a könyv története. Ez utóbbi kötetben Várkonyi a legfontosabb kultúrahordozó régmúltját és jelenét öleli föl páratlan tényhűséggel és lenyűgözőn szuggesztív logikával. Remélem, a 2002-es könyvhétre az olvasók is szembesülhetnek a Sziriat oszlopainak gazdag képanyaggal illusztrált, névmutatóval ellátott, cenzúrázatlan változatával. S aztán a korábban megjelent Az újabb magyar irodalom, a Magyar Dunántúl, illetve számos, a sajtóban napvilágot látott, de kötetben meg nem jelentetett esszé, publicisztika is sorra kerülhet.
– A kiadó anyagilag már-már belerokkant a nemes misszióba. S közben naponta meg kell küzdenünk azokkal is, akik ma is legszívesebben kiirtanának minden idealista, tradicionalista, eszmetörténeti alkotót René Guénontól Hamvas Béláig.
– Sajnos Várkonyi Nándor neve a szocializmus agymosásának következtében a kilencvenes évek elejére ismeretlenné vált az olvasók körében. És valóban ellenállás mutatkozik iránta a szakma bizonyos köreiben. Amikor az Elveszett Paradicsom első három fejezetét megjelentette a pécsi könyvtár kiadója, már-már feljelentés értékű recenzió jelent meg róla a Magyar Narancsban… Remélem, hogy ha lassan is, de kiderül, a kommunizmusnak csak ideig-óráig sikerülhet kilúgozni a köztudatból a gondolkodás, a művészet legnagyobbjait. Várkonyi hatalmas gondolat- és eszmefolyamának egyik teremtő epicentruma a modernitás válsága, amely Spenglertől Julius Evoláig számos gondolkodó életművének vált szellemi vezérfonalává. Kodolányi szavával, mint „isteni könyvtáros”, monumentális fölirataiban adta meg a saját válaszát a modern világ apokaliptikus tragédiájára, amelynek ő maga élete minden pillanatában szenvedő alanya volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.