Valóban, igazi születésnapi ajándék, hogy egy kétszer kilencven perces televíziós film végére értünk, amely hazánk nehéz napjairól, az 1946–47-es nehéz időszakról szól – mondja Mihályfy Sándor. – Ekkor verték szét a kommunisták a születőfélben lévő demokráciát. Ezekről az évekről még nem készült sem film, sem tv-játék, s az irodalomban is jóval kevesebb nyomát lelhetjük. A titkos háború című opus tévéfilmes változatában – a dokumentumvariációt tavalyelőtt mutattuk be – negyven-ötven művész szerepelt, és mintegy másfél évig tartott a forgatás. Gara Györggyel már 1990-ben elkezdtük a forgatókönyv írását James McCargar A titkos háború című regényéből. Ő mint diplomata, hírszerző tiszt hetvenöt halálra keresett tudóst, politikust és diplomatát mentett ki Magyarországról. Filmünk látható lesz a január 31-én kezdődő 33. Magyar Filmszemle programjában. Már a vágószobában dolgozunk A mi Kinizsink című gyerekfilm történetén. A forgatókönyvet régi alkotótársam, Nógrádi Gábor írta. Új filmünkben egy kis városka polgármestere meg akar szabadulni az állatoktól, akik szerinte modern korunkban fölöslegesek, rontják a levegőt, ugatnak, nyávognak és bacilusokat terjesztenek. A gyerekek föllázadnak, nemes harcukhoz segítségül hívják Kinizsi Pált, akit számítógép segítségével támasztanak föl. Őt Fekete László, Magyarország legerősebb embere alakítja. A mi Kinizsinket tavasszal mutatja be a Magyar Televízió.
– Az ön legendájának szerves tartozéka az irodalomszeretet.
– Világéletemben rossz tanuló voltam, inkább az iskola mellé, mint az iskolába jártam. Egy dologban töretlen volt szorgalmam és kitartásom, s ez az olvasás. Miskolcon, tizenéves koromban böngésztem apám könyvtárában Nyírő József nagyszerű novelláit és regényeit, s akkor rajongtam Márai Sándor A gyertyák csonkig égnek című művéért, amikor Márait még senki sem ismerte. Valóban a nemes irodalom vezérelt a filmművészethez, olvasmányaim hatására szerettem bele a mozizásba is. 1963-ban először ügyelőként kerültem be a Magyar Televízióba, aztán asszisztensként már elküldtek a főiskolára. Az irodalom révén jutottam önálló szerkesztői munkákhoz. Katkó István Nyitott könyv című műsorában.
– Az önmagában kiváló Mihályfy-tévéjáték, televíziós dokumentum- és játékfilmek tekintélyes folyamából kicsúcsosodtak azok a szerzői filmek, amelyekből összeállt a szombaton kezdődő sorozat.
– Mostanában, hála istennek, újra megbecsülik a televízió régi munkatársait. E tendencia részeként Mendreczky Károly elnök kezdeményezte, hogy születésnapi ajándékként mától kezdve szombatonként nyolc filmemmel találkozhat a közönség. Az induló film a Bosnyák téri zöldségesmaffia világát bemutató A piac, amelyből László Bencsik Sándor műve nyomán Horváth Péter írt forgatókönyvet, Marosi Gyula volt a dramaturg. Már-már emblémámnak számít Rideg Sándor Indul a bakterház című fergeteges vígjátékának filmváltozata. Nem kevésbé szeretem az erdélyi származású Karácsony Benő Napos oldal című fanyar pikareszkregényét, ennek forgatókönyv-változatát Marosi Gyula írta a filmemhez, Székhelyi József játszotta a főszerepét. Nagy örömmel nézem majd újra az Ábel-trilógiából készített munkáimat. Tamási Áron remekműve tíz-egynéhány esztendeig adott tartalmat életemnek. Ebben Kányádi Sándorral és Tompa Miklóssal, a Székely Színház megteremtőjével, Tamási Áron gyerekkori barátjával dolgoztam együtt. E filmek elkészítésekor a remek színészgarnitúra mellett a Magyar Televízió olyan kiváló munkatársai voltak segítségemre, mint Mórotz Sándor gyártásvezető, Kecskés László, Szilágyi Virgil, Bíró Miklós operatőr. Utóbbi a Tersánszky Józsi Jenő-féle Margarétásdaltól kezdve a két új filmemet is fényképezte; szerintem napjaink egyik legjobb operatőre. Úgy gondolom, egyik fő erényem az irodalomszeretet mellett, hogy tudtam, kikkel kell együtt dolgozni.
– Mi a rendezői hitvallása?
– Úgy gondolom, az ember csak akkor tudja az álmait megvalósítani, ha megadatik neki a belső béke, ami alkalmassá teszi a tisztességes és eredményes munkára, de álmainak megvalósítására is. Ha ezt megtalálja, hiába csapkodnak körülöttünk a villámok, hiába harcolnak egymással szekértáborok, fölszabadul belőlünk annyi energia, hogy meg tudjuk védeni magunkat, a csapatunkat és a munkánkat is. S akkor már szabadon szárnyalhat a teremtő képzelet.
Századvég: Őrzi vezető szerepét a Fidesz-KDNP