Belvárosi Miniplex mozi Szegeden

Szeged szívében, a Stefánia park, a Nemzeti Színház, a művelődési központ tőszomszédságában található a Belvárosi Miniplex mozi. Ezt a szó klasszikus értelmében vett őseredeti filmszínházat Sebestyén Endre műépítész viharos időszakban, a második világháború végnapjaiban hozta tető alá. Az egykori egytermes mozi a rendszerváltozás után alakult négytermes filmszínházzá, amely a szakemberek egyöntetű véleménye szerint mind kép-, mind hangminőségben, mind kényelmi szempontokból túlszárnyalja a Szeged Plaza lehetőségeit. Az előcsarnokban és a karzaton filmtörténeti értékű képkiállítás, a nagy elődök, Chaplin, Fellini, Huszárik Zoltán emlékét idéző törzsasztalok és székek jelzik, hogy a Belvárosi Miniplex mozi a művészfilmek menedéke. Vörösné Séllei Emma művészeti vezető 1977 óta dolgozik a cégnél.

2002. 01. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vörösné Séllei Emma arra a kérdésemre, hogyan sikerült megmenteniük egy hagyományos mozit, ami néhány kivételtől eltekintve ma már vidéken szinte kuriózumnak számít, elmondta: amikor a rendszerváltozási folyamat részeként a Csongrád Megyei Moziüzemi Vállalat helyett megalakult a Szegedi Mozgókép Kft., Petróczy Sándor igazgatóval együtt arra gondoltak, hogy előbb-utóbb a Tisza-parti fesztiválvárost is eléri a megamoziláz. Kézenfekvő volt, hogy a tradicionális filmszínházat föl kellett ruházniuk a többtermes multiplexrendszerű mozik minden előnyével. A bemutatómoziként működő nagyterem vetítővászna mögött található helyiségből létrehoztak egy hatvanöt személyes kamaraszobát, amely az art mozi szerepét tölti be. A Filmtékát a nyolcvanas évek végéig működő klubszobából alakították ki, megőrizve annak bensőséges hangulatát és eredeti stílusát. A Grand Café nevű negyedik helyiséget a Képszínház Alapítvány működteti, ez utóbbi két termet valósággal „belakták” a főiskolai és az egyetemi hallgatók. A diákság egyébként is a leghűségesebb artnézők közé tartozik. Mivel a Belvárosi mozi a Somogyi Könyvtárban talált segítő partnereket, a kamarateremben Somogyi Filmkör néven indítottak filmklubot középiskolás diákoknak. A Filmtékában a Szórakoztató filmtörténelem-sorozatban Stan és Pan, a Királylány a feleségem, s régi magyar filmek várják az általános iskolás tanulókat. A főiskolások és az egyetemisták klubja Laterna Magica néven működik, ahol többek között Werner Herzog-, Hrabal–Menzel- sorozat várja az érdeklődőket februártól is. Minden korosztálynak igyekeznek lehetőséget adni arra, hogy megismerjék a magyar és az európai filmművészet klasszikus és modern alkotásait, hiszen a NAT bevezetésével együtt újra elkezdődik a mozgóképkultúra oktatása.
Hogy mit takar a filmszínház nevében szereplő „miniplex” szó, a művészeti vezető kifejtette, így kívánták jelezni, hogy náluk az igényes filmkínálat, a teljes premierskála mellett a közönség megtalálja ugyanazokat a technikai és a kényelmi tényezőket, a dolby-stereo típusú digitális csodákat, fotelminőségű mexikói székeket, mint a mamut- mozikban. A korszerűsítéshez szükséges anyagi bázist úgy tudták megteremteni, hogy a kft. megalakulása után értékesítették az időközben elöregedett és lebontott Fáklya mozi telkét, amely az önkormányzat tulajdonát képezte, ám szerencsére nagyvonalúan lemondott a haszonról. Ennek köszönhető az is, hogy a kft. másik mozija, a Korzó filmszínház előcsarnokát is megújíthatták. Sajnos, a Szeged Plaza tavaly májusi fölavatása óta ez utóbbi mozit kénytelenek többnyire zárva tartani, s csak akkor nyitják meg, amikor a filmbemutatók nagy száma vagy valamely nagy rendezvény ezt indokolja, például március 15-én, október 23-án, augusztus 20-án, a karácsonyi időszakban, illetve a Kamera Hungária televíziós filmfesztivál napjaiban, amely reményeik szerint a város és a mozi állandó hagyományává vált. Tradíciót teremtettek abból is, hogy igyekeznek minden filmet bemutatni, ami valódi értéket képvisel. Vörösné Séllei Emma végül bevallja: időközben őszintén megbánta, hogy ő maga is ragaszkodott a Belvárosi Miniplex mozi névhez. Nem illik igazán egy intézményhez, amely a filmművészet legnemesebb hagyományait ápolja, s kimondottan arra törekszik, hogy értékközpontú ellenkultúrát teremtsen az újfajta, korszerűnek vélt moziba járási szokásoknak. A szegedi törzsközönség önkéntelenül is úgy nyilvánít ellenvéleményt, mint a pártállami években, amikor a filmszínház hivatalosan a Szabadság mozi nevet viselte. A mozit akkor is, most is mindenki következetesen az eredeteti nevén, Belvárosi mozinak hívja. A jelenlegi önkormányzat annyira egyetért a mozivezetők, Petróczy Sándor és Vörösné Séllei Emma művészetpártoló törekvéseivel, hogy megszavazta: a Belvárosi mozi az új esztendőtől kezdve kft.-ből közhasznú társasággá alakulhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.