„El sohasem veszünk”

Szomorú, hogy az Árgus című kitűnő székesfehérvári irodalmi folyóirat frissen megjelent óévi száma előtt egy megrendítő kálvária ismertetésével kell tisztelegnünk. Ám a látszólag megnyugtató végkifejlet ellenére sem térhetünk napirendre afölött, hogy helyi erők megakadályozták: Aba Novák Vilmos A magyar–francia történelmi kapcsolatok című pannója a millenniumi ünnepségsorozat csúcspontján, 2001. augusztus 20-án kerüljön méltó helyére, a jelenlegi Csók-képtárba. Mert Rockenbauer Zoltán, a nemzeti kulturális örökség minisztere csak két hónapos késéssel avathatta föl a remekművet.

2002. 01. 18. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezekre a kérdésekre keresi a választ a lap három tanulmánya és Döbrentei Kornél Sorspannó című verse is. Olvashatjuk a folyóiratban Rockenbauer Zoltán árnyaltan méltató esszéjét (Barbár zseni), amely Pablo Picasso szavaival kezdődik. „Ki ez a barbár zseni?” – kérdezte a huszadik század képzőművészetének páratlan spanyol géniusza a magyar mester művének megpillantásakor, az 1937-es párizsi magyar világkiállításon. Mindenek- előtt Picasso éleslátásának köszönhető, hogy Aba Novák A magyar– francia történelmi kapcsolatok című, tizennégy darabból álló két méter széles, 7,80 méter magas, farost lemezekre festett pannója elnyerte a kiállítás nagydíját, az aranyérmet.
Az 1937-ben fölmagasztalt kép megaláztatásának 1945-től 2001 októberéig tartó teljes kronológiáját Péntek Imre költő ismerteti (Egy pannó feltámadása), aki többszörösen is exponált szereplője a pannóért vívott nemes küzdelemnek. 1937-ben Schmidl Ferenc főépítész elképzelései szerint a mai Bartók Béla térre került volna az a kultúrház, amelynek központjában állt volna Aba Novák Vilmos grandiózus pannója és Csók István Báthory Erzsébet című nagyméretű képe. Ám – Péntek Imrét idézve – „a Kádár-korszak hivatalos művészetének kritikátlan dicsőítői”, a (Rockenbauer szavaival) „tankokkal érkező fölszabadítók” szellemi vazallusai nem tudták megbocsátani Aba Nováknak, hogy az értékek iránt fogékony Horthy-korszak megbecsült művésze volt, akár a Nyugatosok és a népiesek első nemzedékei. Ugyanazon eszme jegyében törölték volna ki a magyar kultúra történetéből a törpe korszak percemberkéi Szabó Dezsőt, Hamvas Bélát, Várkonyi Nándort, Kondor Bélát, Kohán Györgyöt, Tóth Menyhértet, mint Aba Novák Vilmost és jeles monográfusát, Supka Magdolnát is. A pannóért és az Aba Novák- életműért Supka Magdolna, a magyar művészettörténet egyik legkiválóbb egyénisége évtizedeken át folytatta mindmáig heroikus küzdelmét. Nem rajta múlt, de monográfiájának 1966-os és 1970-es kiadása sem tudta megakadályozni, hogy a mű méltatlan körülmények között kallódjon a szocializmus évtizedei alatt. A legújabb kori rémtörténet végkifejletét, a késleltetett happy endet Supka Magdolna dolgozata (Üzenet Székesfehérvár polgáraihoz…) tárja elénk. Jogos felháborodástól izzó soraiból tudjuk meg, hogyan folytatódott itt és most, a millennium évében a percemberkék dáridója. Helyi muzeológusok a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas évek inkvizítori buzgalmával akadályozták meg, hogy a pannó újraavatása 2001. augusztus 20-án megtörténjék. Szinte ugyanazokkal a szavakkal kisebbítette annak idején két vezérideológus, Rózsa Gyula a hetvenes és P. Szűcs Júlia „átváltozóművész” a nyolcvanas évekbeli Népszabadság hasábjain Aba Novák Vilmost, mint itt és most a baloldali-liberális országos lapok és a Fejér Megyei Hírlap tollforgatói. Kereskedelmi televíziókba illő szitkaikkal nem kímélték a millenniumot, Aba Novák Vilmost, Supka Magdolnát, az Árgus című folyóiratot és az identitására büszke magyar többséget sem. S bár a hírlapi csatározások utórezgései még ma sem csitultak el, a festőművész halálának hatvanadik évfordulóján, 2001-ben mégis méltó helyére, a Csók-képtárba került a pannó. Bizakodásunknak adott hangot az október huszadikai avatáson Döbrentei Kornél Sorspannója, Kocsár Miklós kórusfeldolgozásában. „Vagyunk és leszünk. El sohasem veszünk”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.