Híres beregszásziak Rákóczitól Dsidáig

Kákonyi Péter
2002. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel ezer esztendeje már, hogy Szent László királyunk öccse, Lampert herceg megalapította Beregszász városát. A Vérke-parti település ma Ukrajnához tartozik. Az évszázadok során az Árpád-házi királyoktól a Bethlen-családon át a Perényi meg a Lónyai-famíliáig és Rákóczi fejedelemig sok gazdája volt a városnak.
Csanádi György könyve áttekinti a kárpátaljai település históriáját, a tatár, a török és a lengyel hadak dúlását, felidézi az itteni iparágak, az arany- és a kaolinbányászat múltját, és felsorolja azokat a jelentős személyiségeket, akiknek köze volt a sokat szenvedett településhez, Kazinczy Ferenctől Petőfi Sándorig, Tompa Mihályig – aki verssel tisztelgett Beregszász előtt – és Dsida Jenőig, a festő Gulácsy Lajostól az itt született Fedák Sáriig, az operaénekes Báthy Annától a város gimnáziumában érettségizett Lator Lászlóig.
Beregszász, a történelem elmúlt századának viharai ellenére, ma is magyar szellemű város. Igaz, lakosságát megtizedelte a két világháború meg a lágerek kora, de a Vérke partján az emberek ma is büszkék közel ezeréves múltjukra, ahogy az Csanádi György könyvéből kiderül. (Bereginfo kiadása, Beregszász, 2001.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.