Közel ezer esztendeje már, hogy Szent László királyunk öccse, Lampert herceg megalapította Beregszász városát. A Vérke-parti település ma Ukrajnához tartozik. Az évszázadok során az Árpád-házi királyoktól a Bethlen-családon át a Perényi meg a Lónyai-famíliáig és Rákóczi fejedelemig sok gazdája volt a városnak.
Csanádi György könyve áttekinti a kárpátaljai település históriáját, a tatár, a török és a lengyel hadak dúlását, felidézi az itteni iparágak, az arany- és a kaolinbányászat múltját, és felsorolja azokat a jelentős személyiségeket, akiknek köze volt a sokat szenvedett településhez, Kazinczy Ferenctől Petőfi Sándorig, Tompa Mihályig – aki verssel tisztelgett Beregszász előtt – és Dsida Jenőig, a festő Gulácsy Lajostól az itt született Fedák Sáriig, az operaénekes Báthy Annától a város gimnáziumában érettségizett Lator Lászlóig.
Beregszász, a történelem elmúlt századának viharai ellenére, ma is magyar szellemű város. Igaz, lakosságát megtizedelte a két világháború meg a lágerek kora, de a Vérke partján az emberek ma is büszkék közel ezeréves múltjukra, ahogy az Csanádi György könyvéből kiderül. (Bereginfo kiadása, Beregszász, 2001.)
Híres beregszásziak Rákóczitól Dsidáig
2002. 01. 08. 0:00
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!