Mozi és digitalizáció

2002. 01. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltozás megítélésének feledékeny egyoldalúságai közé tartozik többek között az a valótlan állítás is, amely szerint a hagyományos moziállomány tönkretétele 1990 után kezdődött. 1960-ban Magyarországon még 4558 vetítőhely volt. 1989-ben már csak 1054 mozi működött. Napjainkban pedig, a még működő hagyományos moziknak a folyamatosan bővülő multiplexpiachoz alkalmazkodva kell kialakítanuk sajátos helyüket és szerepüket egy-egy régió kulturális életében.
A rendszerváltozás után a nyugati és a tengeren túli országokhoz hasonlóan Magyarországon is létrejött a Mozisok Országos Szövetsége. Elnöke Petróczy Sándor, a Szegedi Mozgókép Kft. igazgatója, évtizedes filmterjesztési tapasztalatokkal rendelkezik. Lapunk kérdésére elmondta, hogy a szövetség célja az érdekképviselet és a szakmai segítségadás. A szervezetre azért volt szükség, mert 1993-ig valamennyi filmszínház egy megyei moziüzemi vállalat kezében volt. A rendszerváltozás előtt létezett egy film-főigazgatóság, amely egyszerre volt a filmszakma különböző szegmenseinek irányítója és felügyeleti szerve. A központi ellenőrzés megszűnésével mindenki egyetértett, ám megszűnt a mozik szakmai irányítása is. Tény, hogy a Magyar Mozgókép Közalapítványnál és a Nemzeti Kulturális Alapprogram filmes szakkuratóriumánál a mozik is pályázhatnak támogatásért. Ám a Mozisok Országos Szövetségének megalakulásáig semmiféle szakmai szervezet nem koordinálta azt, hogy a mozik, a film megismertetésének első számú közegei közösen képviselhessék az érdekeiket. Eközben a nagyrészt lerobbant állapotban lévő kis mozik a helyi önkormányzatok tulajdonába kerültek, amelyek többnyire megszüntették vagy bérbe adták őket. Nyilvánvaló, hogy szükség volt egy szervezetre, amely összehangolja a még létező mozik és a szolgáltatók érdekeit a kommunikáció és az üzletekötés folyamatában. Ezért alakult meg a Mozisok Országos Szövetsége, amelyet három évvel ezelőtt fölvettek az UNIC (Nemzetközi Moziszövetség) tagjainak sorába. Ez komoly elismerésnek számít, hiszen az egykori szocialista országok hasonló szervezetei közül először a Magyarországi Mozisok Országos Szövetségét érte a megtisztelő felkérés. Időközben, a digitális forradalom hatására az UNIC túllépte az európai kontinens kereteit is, s az amerikai, az ausztrál és a japán moziszövetséggel közösen dolgoz ki irányelveket a digitalizáció rohamos fejlődésének kezelésére, a mozik elsőbbségének védelmére, s az úgynevezett „ablakok”, magyarul a mozin kívüli egyéb filmhordozók, a televízió, a videó, a DVD ésszerű használatára. Az integráció mellett a szervezet munkája differenciálódik, mára megalakult a műszaki, az artmozis, a hagyományos mozis és multiplexmozis tagozat.
Magyarország presztízse szempontjából ma sem közömbös, hogy a Mozisok Országos Szövetsége egy rangos szakmai szervezet tagjává vált – összegez Petróczy Sándor. A jövőben a szövetség, kiváltképp az európai uniós csatlakozás folyamatában fontos szerepet játszhat az integrációban és nemzeti sajátosságaink megőrzésében. E szakmai tevékenység legfőbb nyertese a néző, aki még a mai furcsa „videós, tévés ablakokra szabott világban” is a mozikban szeretne randevúzni a filmmel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.