Zichy-művek Grúziából

2002. 01. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúziában járt a közelmúltban Csicsery-Rónay István, Zichy Mihály dédunokája, a Somogy megyei Zala községben született festő nevét viselő alapítvány ügyvezetője, hogy felkutassa a XIX. századi grafikus és festő hazánkban még nem látott műveit. Miután a millennium tiszteletére rendezett, három hónapon át nyitva tartó zalai Zichy-gyűjteményt – amelyhez a Nemzeti Galéria 53 művet kölcsönzött – több mint hétezren tekintették meg, és több jeles személyiség, köztük Grúzia bécsi nagykövete és Harrach Péter miniszter is ellátogatott a somogyi falu múzeumába, Csicsery-Rónay István újabb Zichy-művekkel gyarapítaná a már most is rendkívül értékes gyűjteményt. Az élete jó részét Grúziában töltő, és ott alkotó Zichy Mihály elsősorban a Rusztaveli-illusztrációkról, Goethe Faustjához, Madách Az ember tragédiájához, továbbá Petőfi verseihez és Arany balladáihoz készített rajzairól ismert a művészetkedvelők körében, ám a rendkívül termékeny alkotót a magyar történelmi festészet legnagyobb alakjai közt is számon tartják. Restaurálásra vár az Erzsébet királyné Deák Ferenc ravatalánál című monumentális festménye is, és mint Grúzia kulturális minisztere Csicsery-Rónay Istvánnak megígérte: hamarosan újabb 34 eredeti Rusztaveli-illusztrációt mutathatnak be a zalai emlékmúzeumban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.