Honvágy egy álom után

2002. 02. 21. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Honvágy egy álom után című lemezen vágyakozásáról vall a költő „egy sohsemvolt-lehetett Magyarország után”. Döbrentei Kornélban, mint oly sok Magyarhonban élő gondolkodó emberben él egy képzeletbeli haza. Egy kandallómeleg Magyarország, amely nagyapáink meséjében létezett, felnőttkorunkra el kellett temetnünk a róla szóló legendát. Ám a reményt, hogy egykor megvalósul az álom, soha.
Döbrentei Kornél költeményeit Dörner György férfias, kemény, ám lírai tónusokra is érzékeny versmondással szólaltatja meg. A legszebben szavaló magyar férfiszínész – sokan mondják Latinovits Zoltán szellemi örökösének – lelkéhez közel állnak Döbrentei hazafias versei. Dörner magyarság iránti elkötelezettsége is közismert. „Előbb-utóbb minden felelősen gondolkodó magyar embernek föl kell tennie a kérdést: mit akar? A több ezer éves történelmen alapuló nemzeti létet, vagy pedig az újabb internacionalista kísérletet a kommunizmus után? S előbb-utóbb a saját bőrén érzi, hogy a globalizmus nem alternatíva. Csak a nemzeti létet lehet választani. Én a hazát választom” – nyilatkozta nemrégiben lapunknak. Úgy mondja Döbrentei Kornél költeményeit, mintha lelkének legmélyéből szakadnának fel. S a két rokon szellemiségű ember a nemzet hangját idézi meg.
Döbrentei és Dörner nemzedékének gyermekkora, közelmúltja iszonyatos emlékektől visszhangos. A költő emberfölötti bátorsággal, 1976-ban szólt az össznépi rettegésről a Harmincadik születésnapomon című versben: „ismét az aranyhátterek, s a félelem.” Még akkor megidézi ama 1956-os november tragédiáját, amikor ezért börtön is járhatott. Vérudvarú mécsesnek nevezi azt a kis lángot, amit az 1956-os szabadságharc eltiprásakor minden magyar ember fellobbantott a hősök emlékezetére legalább az otthonában. A magyarok nagyasszonyához fohászkodott a Zrínyi Ilona éjszakája című 1987-es költeményében. Együtt idézi meg Jézus édesanyját, kinek kegyelmébe Szent István ajánlotta Magyarországot és Munkács hős várvédőjét, Zrínyi Ilonát, kit Európa legbátrabb asszonyának hívott még a képmutató, a magyarokat mindig cserbenhagyó Nyugat is. A vers alig rejtve Tóth Ilonát, az ártatlanul kivégzett 1956-os medikát is emlékezetünkbe idézi. „Hány messiást tékozolsz még, anyaföld?” – teszi föl a kérdést költőnk Dörner György orátori hangján. Jézus Krisztus keresztútja és a magyarság kálváriája eggyé olvad a remekmű víziójában, hiszen „a szenvedés örök jelenidő”.
A két kiváló művész a jelennek is üzen. Döbrentei Kornél már 1989-ben, az Átpingált március mondataiban feltette a kérdést a magyarságnak: „A júdáspénznek mikor lesz szaga?” Mikor ismerjük föl végre a vörös csillagot a vörös szegfűben, a tegnapi hóhért a mai jólétet ígérgető hazugokban, az „ultrabal-lator spiclikben”, akik soha meg nem követték a nemzetet? „Meddig még ez az agyafúrt nemezis?” A tizenhat veretes, remekmívű költeményből álló hangos verseskönyv egyik zárószólama a nosztalgiáé. Döbrentei bevallja: akár Goethe, ő is szeretne csak az elpusztíthatatlan élet, a halál és a feltámadás harmóniájáról énekelni. Bár nem kereste a vátesz feladatát, de fel kellett nőnie hozzá. E finoman ívelő gondolatmenet, akár a kazetta borítójának grafikai megtervezése, Balogh Sándornak, a Püski Könyvesház vezetőjének szerkesztői gondosságát dicséri. Híven simul a komoran fölemelő versek tónusához ifjú Major István ihletett gordonkajátéka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.