Mádl Ferenc köztársasági elnök és Viviane Reding, az Európai Bizottság oktatási és kulturális főbiztosa védnökségével, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával az Európai Unió bővítésének kulturális lehetőségeiről tartanak háromnapos, nemzetközi konferenciát a Magyar Tudományos Akadémián. Az exkluzív szimpóziumon a rendező szervek – a KultúrPont Iroda, a Budapest Obszervatórium Alapítvány és a brit EUCLID International – több mint kétszáz résztvevőt regisztráltak már a csütörtök esti megnyitón.
Zongor Attila, a KultúrPont Iroda vezetője a rendezvényhez kapcsolódó sajtóértekezleten elmondta, hogy minden európai országból, ezenkívül az Egyesült Államokból, Kanadából és Nepálból érkeztek vendégek. Az előadások és a plenáris viták jelentős része az Európai Unió régi és majdani új tagjai közötti kapcsolatteremtés lehetőségeit taglalja. Szó esik majd Európa közös kormányzásáról, a régi és az új tagokat megillető kedvezményekről, a kultúra és a pénzvilág kapcsolatairól, s hogy a várva várt bővülés milyen kedvező és kedvezőtlen hatásokat gyakorol egy-egy ország kulturális életére. A konferencia fantáziacíme, Bigger… Better… Beautiful? (Nagyobb… Jobb… Gyönyörű?) arra utal, hogy Magyarország az előadóktól teljes őszinteséget vár. Mert azt elhisszük, hogy az Európai Unióban nagyobbakká válnak a dimenziók és a távlatok. Talán arról is meggyőzték a hazai többséget a közgazdászok, hogy hosszú távon gazdasági értelemben jobb lesz az új tagországok polgárainak élete. De hogy szebbek, „gyönyörűek” leszünk-e, az kérdéses.
Kőrösi Orsolya a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának művészetekért és nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkára arra is válaszokat vár, hogyan valósul meg a nemzeti kulturális sajátságok védelme a globalizáción belül. Izgalmas kérdéskör a kultúrában rejlő üzleti lehetőségek boncolgatása. S az sem közömbös, mi a médiumok és az audiovizuális kultúra szerepe a globalizációs tendenciák ellensúlyozásában. A konferencia megnyitóbeszédében Thomas Glaser az uniós delegáció kulturális tisztségviselője elmondta, hogy bár ötven év szocialista diktatúrája mindent megtett azért, hogy Magyarország elszakadjon Európától, kulturális értelemben ez nem sikerült elérnie. Ez a sajátos helyzet önmagában is indokolja, hogy az új és a régi tagok elbírálása minden tekintetben azonos és egyenlő legyen.
Deák Dániel szerint látványosan Magyar Péter megrendelése a mai Medián-kutatás is