Nagyobb… Jobb… Gyönyörű?

2002. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mádl Ferenc köztársasági elnök és Viviane Reding, az Európai Bizottság oktatási és kulturális főbiztosa védnökségével, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma támogatásával az Európai Unió bővítésének kulturális lehetőségeiről tartanak háromnapos, nemzetközi konferenciát a Magyar Tudományos Akadémián. Az exkluzív szimpóziumon a rendező szervek – a KultúrPont Iroda, a Budapest Obszervatórium Alapítvány és a brit EUCLID International – több mint kétszáz résztvevőt regisztráltak már a csütörtök esti megnyitón.
Zongor Attila, a KultúrPont Iroda vezetője a rendezvényhez kapcsolódó sajtóértekezleten elmondta, hogy minden európai országból, ezenkívül az Egyesült Államokból, Kanadából és Nepálból érkeztek vendégek. Az előadások és a plenáris viták jelentős része az Európai Unió régi és majdani új tagjai közötti kapcsolatteremtés lehetőségeit taglalja. Szó esik majd Európa közös kormányzásáról, a régi és az új tagokat megillető kedvezményekről, a kultúra és a pénzvilág kapcsolatairól, s hogy a várva várt bővülés milyen kedvező és kedvezőtlen hatásokat gyakorol egy-egy ország kulturális életére. A konferencia fantáziacíme, Bigger… Better… Beautiful? (Nagyobb… Jobb… Gyönyörű?) arra utal, hogy Magyarország az előadóktól teljes őszinteséget vár. Mert azt elhisszük, hogy az Európai Unióban nagyobbakká válnak a dimenziók és a távlatok. Talán arról is meggyőzték a hazai többséget a közgazdászok, hogy hosszú távon gazdasági értelemben jobb lesz az új tagországok polgárainak élete. De hogy szebbek, „gyönyörűek” leszünk-e, az kérdéses.
Kőrösi Orsolya a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának művészetekért és nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkára arra is válaszokat vár, hogyan valósul meg a nemzeti kulturális sajátságok védelme a globalizáción belül. Izgalmas kérdéskör a kultúrában rejlő üzleti lehetőségek boncolgatása. S az sem közömbös, mi a médiumok és az audiovizuális kultúra szerepe a globalizációs tendenciák ellensúlyozásában. A konferencia megnyitóbeszédében Thomas Glaser az uniós delegáció kulturális tisztségviselője elmondta, hogy bár ötven év szocialista diktatúrája mindent megtett azért, hogy Magyarország elszakadjon Európától, kulturális értelemben ez nem sikerült elérnie. Ez a sajátos helyzet önmagában is indokolja, hogy az új és a régi tagok elbírálása minden tekintetben azonos és egyenlő legyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.