Puszt Tibor csodálatos meséje

2002. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Puszt Tibor a Varázslatoktól a Rögös utakig számos nemzeti elkötelezettségű dokumentumfilmet, szuggesztív erejű „mozgó arcképet” (Filmsámán – Portré Zolnay Pálról) forgatott. Első játékfilmje, A gólyák mindig visszatérnek Fekete István művei nyomán készült. Arról szól, hogyan próbáltak bennünket, magyarokat megalázni 1956 előtt-után, hasztalan. A gólya, a magyarság legkedveltebb madara hozzánk tér vissza, nekünk hozza az élet elpusztíthatatlan üzenetét. Az Imre filmjével együtt az Ibrinkó Puszt Tibor harmadik játékfilmje.
– Az Ibrinkó című székely-magyar mesét földolgozta Ignácz Rózsa és Benedek Elek is – nyilatkozta lapunknak a rendező. Jöttömben, jártomban Erdélyországban rátaláltam egy öreg nénire, aki el tudta mondani nekünk a mese egyik eredeti változatát. Alkotótársaimmal és barátaimmal úgy gondoltuk, hogy az élet adta lehetőséggel élnünk kell. A mese cselekményének megjelenítését valósághű keretbe foglaltuk. A mű azzal kezdődik, hogy a nagymama halálát követően a leánya és az unokája a hagyatékot rendezik az elárvult kis erdélyi házban. S a padláson rátalálnak az Ibrinkó című mesekönyvre. Ekkor az anya ráébred hivatására és a gyönyörű meséket tudó nagymama helyébe lép. Továbbadja gyermekének a csodálatos történetet. Szavai mozgóképes formában megelevenednek. A mese fináléjaként élőszóban is elhangzik a cselekmény summázata. A film pedig úgy zárul, hogy anya és leánya beszögezik a ház ajtaját, ám a mesét magukkal viszik a városba. Azt hiszem, az üzenetet kár lenne direktbe lefodítani. A népmesei elemek, Gidófalvy Attila népzenei ihletésű muzsikája és a modern világ harmonikus összesimulása finoman jelzi, hogy őriznünk kell a magyarság legtisztább értékeit. E filmben rajtam, Nádorfi Lajos operatőrön és néhányunkon kívül szinte mindenki erdélyi, joggal mondhatjuk hát, hogy az Ibrinkó hamisítatlan erdélyi alkotás. Köszönet a csodálatos szereplőknek, Dobos Ildikónak, Kárp Györgynek, Makra Lajosnak, Szabó Tibornak, Sorbán Csabának, Zsigmod Évának, Moldován Orsolyának, Kolcsár Józsefnek és a többieknek, hogy elkészülhetett a mű. Még csak annyit, hogy mozgóképes igaz mesénkben hangsúlyos helyet és szerepet kap a Békás-szoros, ahol Trianon előtt a magyar határzászló lengett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.