Átadták a Kamera-díjat

Harmadik alkalommal adták át tegnap a Magyar Dokumentumfilm-rendezők Egyesületének (Made) Kamera-díját. A kitüntetéssel a filmszemlék legjobbnak ítélt dokumentumalkotásait jutalmazzák. Idén a Puskin moziban Almási Tamás vehette át a kitüntetést Sejtjeink című filmjéért, mellette Füredi Zoltán – aki a 33. Magyar Játékfilmszemle zsűrijének legjobb dokumentumfilm-rendezői és -operatőri elismerésében részesült – kapott különdíjat Északföld című munkájáért a Madétól.

2002. 03. 26. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mivel mozikban vagy a televíziós csatornákon elvétve láthatunk dokumentarista alkotásokat, az emberben az a meggyőződés alakul ki, hogy talán a magyar történelem olyan fontos évtizedét, mint amelyet átéltünk a rendszerváltozás környékén, nem rögzítettek sem celluloidra, sem filmszalagra, kizárólag tévéhíradós bejátszások formájában. Persze készültek dokumentumfilmek, feldolgozva a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóját, s az azóta történteket, csak sajna, igen kis részük került közönség elé. Ezen az áldatlan helyzeten igyekszik javítani az ifjú filmkészítő, Füredi Zoltán, életre hívva a Dialektus Néprajzi és Antropológiai Filmek Fesztiválját. Az eseménynek az Uránia Nemzeti Filmszínház ad otthont április 17–20. között, fővédnöke Rockenbauer Zoltán.
Noha első alkalommal küldték szét a szervezők felhívásukat, máris 156 alkotással neveztek magyar alkotók, határon innen és túlról. Füredi olyan filmeket vár, amelyek hitelesen mutatnak be valódi történeteket. A rendező meggyőződése, hogy az efféle mozik érdeklik az embereket. „Ami nem érdekli a nézőt, az az, amikor valami főokos elmondja azt a történetet, amit be kellett volna mutatnia a filmnek” – vallja Füredi Zoltán.
A különdíjas Északföld című munkájának gyökerei 1997-be nyúlnak, akkor az ELTE videokommunikáció és alkalmazott videó szakos hallgatójaként Füredi Zoltán egyhetes gyakorlatot töltött későbbi filmje helyszínén, Répáshután. A következő évben pályázott, s az elnyert támogatásból visszatért a faluba, ahol hónapokat töltött együtt az őslakosokkal. Ottlétét egy kétórás és két egy-egy órásra vágott film őrzi. Mindhárom változat más-más oldalról közelít a kis közösséghez. A díjnyertes mozidarab elevenen tárja elénk a zárt közösség generációs konfliktusait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.