Az élet, az erkölcs és a haza

Fekete Gyula nyolcvanéves. Nevéről először minden olvasó embernek a hatvanas évek megrendítő értelmiségi önismeretregénye, Az orvos halála című remeklés jut eszébe. A Kincskereső Pipitér az árnyalt, magasrendű ifjúsági regényműfaj, A kék sziget a hazai tudományos fantasztikus irodalom alapműve. Fiatal korától napjainkig íróként, költőként, publicistaként, közíróként, újságíróként, közéleti személyiségként küzd a magyarság sorsproblémáinak megoldásáért.

2002. 03. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszatekintve e tartalmas és tekintélyes pályára, melyek azok a szépirodalmi munkák, amelyek a legközelebb állnak a szívéhez?
– Az orvos halálát, amely valóságos emblémámmá vált nyolcvanadik születésnapomra barátaim, olvasóim közösen nyomtatták ki – a fordításokkal együtt – éppen a huszonötödik kiadásban. Legalább annyira kedves nekem A hű asszony meg a rossz nő és A falu szépe című regény, vagy a Ház a pataksoron című novella. Ez utóbbi egy öreg ember életének utolsó felvonását örökíti meg, aki faluszéli házában egyedül maradt, gyermekei szétszéledtek a világban. Tavaly látott napvilágot a Belvárosi Kiadó gondozásában a Fürdik a hal című gyűjtemény, benne számos régi elbeszélésemmel. Bennük a szépirodalom eszközeivel teszek hitet arról, amit én fő értéknek nevezek. Az emberi életről, az erkölcsről, a kis és a nagy haza szeretetéről. E gondolatkörben mozog A kék sziget című utópisztikus regényem is, amelyben egy ábránd társadalmat örökítek meg, a diktatúrák tökéletes ellentettjét. A Triszex című szatirikus sci-fi példázatomat ma sokkal többre tartom, mint a megírásakor, hiszen az ezredvégi modern világ számos buktatójára és csapdájára is ráéreztem. Bár ne lett volna igazam.
– Ön a népi írók legszebb hagyományait folytatva vállalja a közéletiséget.
– A magyar nép fogyásának apokaliptikusan jövőveszejtő valóságát először szépíróként érzem meg A hű asszony meg a rossz nő című regényemben. De amióta diákkoromban megválasztottak a sárospataki református főgimnázium önképzőköri elnökének, folyton folyvást belebeszélek a közéletbe. A társadalomhoz sebesebben és hatékonyabban jutnak el a vészjelzések a valóságfölfedezés közvetlenebb műfajaiban. A hetvenes években több újságcikkemben, tanulmányomban, szimpóziumi hozzászólásomban is fölhívtam az illetékesek figyelmét a gyermekgondozási segély fontosságára. Nincsenek illúzióim, tudom, hogy a kádári hatalom a gyest azért vezette be, mert megoldást látott benne az egyre nyilvánvalóbb munkahelyeken belüli munkanélküliségre. Talán a közgazdasági tanulmányaimnál is hatásosabb volt, hogy írtam a Nők Lapjában egy vitaindító cikket, amelyre mintegy kétezernyi hozzászólás érkezett. Ezekből összeállítottam egy kötetet, s dedikáltan eljuttattam minden országgyűlési képviselő, politikai bizottsági tag és püspök asztalára. Elindítottam egy lavinát, melynek végeredményeként a hetvenes évek második felében négy esztendeig megállt a magyar népesség ijesztő fogyatkozása. Kiszámoltam, hogy a gyes és a gyed másfél Don-kanyarnyi emberveszteséget visszahozott a magyarságnak.
– Ám a gyest az 1994-ben kormányra került MSZP–SZDSZ-koalíció eltörölte.
– A szocialista-liberális Horn– Kuncze-kormány, miután kampányában jólétet és szociális biztonságot ígért, az 1994-es választási győzelme után eltörölte családi pótlékot, a gyest, a gyedet és bevezette a Bokros-csomagot. Ez utóbbi közgazdasági értelemben is vitatható, hiszen nyilvánvaló, restrikcióval még rövid távon sem lehet föllendíteni egy ország gazdasági életét. Ám az fölér egy hazaárulással, hogy a szocialista kormány a megszorításait elsősorban a gyerekes családokra irányította. Amit most kimondok, már több tanulmányomban is nyilvánosságra hoztam, statisztikai adatokkal alátámasztva, és senki soha meg nem cáfolta. Megítélésem szerint a Horn–Kuncze kabinet a magyar történelem legkártékonyabb kormánya volt. Békeidőben több kárt okozott mind az életnek, mind a gazdaságnak, mint elődei együttvéve. A szocialista-liberális vészkorszak történelmi mélyrekordot döntött a születések számában. A szó szoros értelmében gyerekadóval büntette az anyákat, hiszen ha egy létminimumon élő család a gyerek számára megkeresett még egy létminimumra való összeget, az már adóköteles volt. A világon sehol máshol nem találni példát még egy ilyen család-, anya-, gyerekellenes politikára. Nem szabad hát megengednünk, hogy az MSZP országlása visszatérjen. A demagóg ígérgetéseik közötti elszólásokból is nyilvánvaló, hogy ugyanott folytatnák, ahol 1998-ban abbahagyták.
– Demográfusként hogyan értékeli a polgári kormány működését?
– Az Orbán-kormány új történelmei fejezetet nyitott. Nemcsak azért, mert visszaállította a gyest, a gyedet, a családi pótlékot, bevezette a gyerekes családok adókedvezményét, a tandíjmentességet, a diákhitelt. Elkezdte egy olyan oktatástámogatási és nyugdíjrendszer megvalósítását, amely nem csak a javak, hanem az élet újratermelésében, az utódlásban is érdekeltté teszi az embereket. E nemzetmentő folyamatok négy év alatt épp csak elkezdődhettek. Istennek hála, minden jel arra mutat, hogy a jelenlegi kormány folytathatja munkáját, s így előbb-utóbb a gyarapodó nemzetek közé kerülünk.
– S végre ön is visszatérhet a szépirodalomhoz!
– Előbb befejezem hatvan év közéleti naplóját, amelyet 1941 óta megjelenő írásaimból állítok össze. Nem azért, hogy emlékművet állítsak önmagamnak. Munkámat forrásként ajánlom föl a huszadik-huszonegyedik századot kutató történészeknek. Utána, ha Isten is úgy akarja, ígérem, végre nekiülök régóta dédelgetett szépirodalmi terveim megvalósításának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.