Bárány Tamás nyolcvanéves

2002. 03. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan köszöntötték Bárány Tamást március 21-én a Magyar Írószövetség Bajza utcai klubjában. Ez a rokonszenves nyüzsgés a szövetség idei megújulásán kívül Bárány Tamás népszerűségének is köszönhető. Barátai, Szakonyi Károly, Fekete Gyula, Benke László köszöntőjének egyik közös vezérmotívuma volt az ünnepelt emberségének dicsérete. Ő valóban azért vállalt tisztséget a szövetség elnökségében, hogy kihúzza a bajból azokat az írótársakat, akiket bátor írásaik vagy elkeseredetten vakmerő gesztusaik szembefordítottak a diktatúrával.
Pedig nemegyszer ő maga is védelemre szorult. A Kormányválság Paránában című, 1955-ös regényének látszólagos helyszíne egy újlatin diktatúra, valójában a szovjet elnyomási övezettől, a véres kommunista terrortól szenvedő Magyarország. E könyvet születésnapjára az eredeti, Államcsíny Paránában címmel jelentette meg a Hét Krajcár Kiadó, hogy figyelmeztesse az olvasókat a baloldali diktatúra visszatérésének veszélyére is.
Bárány Tamás írói magatartása a nagy tizenkilencedik századi magyar írókat, Jókait, Mikszáthot idézi emlékezetünkbe. Történelmi munkái, a Rákóczi zászlai, lélektanilag gazdagon motivált ifjúsági regénye, a Rettentő Misi, vihart keltő drámája, a Farkasok, kortársairól szóló irodalmi paródiái, az … és így írunk mi! és folytatásai, az egész hatvanöt kötetbe foglalt életmű egyszerre teszik őt a realizmus és polgári humanizmus jeles képviselőjévé.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.