Minden hónapban Magyar Napló

2002. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Írók Szövetsége folyóiratának szerkesztősége, a Magyar Napló tizenötödik évfolyamába lépve úgy határozott, hogy visszatér az eredeti, havi megjelenésre. A februári számban kiváltképpen érdekes Oláh János költő-főszerkesztő mélyinterjúja Kalász Mártonnal, a Magyar Írók Szövetsége új elnökével. A két alkotó őszintén szembenéz azzal a hamis legendával, amelyet sajnos ma még az írók egy része is ébren tart a szocializmus virágzó korszakáról.
„Eltűnt a magyar irodalom mögül a tőke, az intézményes háttér. A szovjet megszállás előtt a mai magyar irodalom kiadói jelentős háttérrel rendelkeztek, óriási székházak, nyomdák, kereskedelmi hálózat álltak a rendelkezésükre. Az államosítás ezt a hátteret megszüntette.” Sajnos Oláh János idézett gondolatmenetéhez még ma is bátorság kell, hiszen a magukat mérvadónak kikiáltó álelitista alkotók, a Kádár-kornak is dédelgetett kedvencei óriási vehemenciával táplálják a hazug nosztalgiát a puha diktatúra sosem volt irodalombarát politikája iránt, s azt is nyomban kikiáltják szélsőségesnek, aki merészel pontosan emlékezni a félmúlt történéseire.
Mint Kalász Márton: „A szocializmus nivellálta a kiadókat. Az év elején megkapott támogatásokat felhasználva ki nyereségre tett szert, ki éppen csak felélte a támogatást, de tőkét nem gyűjthetett. A nyereséget elvonták, és a következő évben újraosztotta a költségvetés. Kiből lett tőkeerős kiadó, azt odafönt döntötték el, nem az eredményes munka következménye volt.”
A privatizáció lázában, az 1988–1990-ig tartó időszakban először a Grósz Károly-, majd a Németh Miklós-kormány gyorsan elherdálta azt is, amit az írószövetségnek sikerült a Kádár-korszakban megvédenie. A Magyar Írók Szövetségét a diktatúra szovjet mintára hozta létre, ám szülőatyja ellen fordult, az 1956-os forradalmat kirobbantó ellenállás egyik legforrób tűzfészke volt, tagjainak jobb része derekasan helyt állt a forradalomban is. Így támadások kereszttüzébe került. Mind az írószövetségnek, mind a harmincöt éven aluli alkotók lázadó József Attila Körének komoly szerepe volt rendszerváltoztató békés szellemi forradalmunkban.
Nem véletlen, hogy a szövetség székháza, amelyet a hatodik kerületi tanácstól, később az önkormányzattól bérelt, komoly veszélybe került a Horn–Kuncze-kormány idején. Az utolsó hat esztendő folyamán nevezték a székházat holtak házának, a szövetséget vének tanácsának. Új korszak kezdetét jelzi végre Kalász Márton elnök és Rockenbauer Zoltán kultuszminiszter megállapodása. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma tíz évre kifizette a ház bérleti díját.
A polgári kormány támogatja a Magyar Írók Szövetsége hosszú távú törekvéseit. Kalász Márton és Oláh János a németországi, sok lábon álló ösztöndíj- és könyvkiadói támogatási rendszert tekinti követendő mintának, amely lehetővé teszi, hogy az írók akár teljes aktív életkorukban megélhessenek az alkotásból. Az USA-ban a kicsit is „befutott” írók mindenfajta kontraszelekció nélkül, ab ovo lehetőséget kapnak arra, hogy valamely főiskolán vagy egyetemen szerény, de biztos jövedelemért taníthassanak.
A két világháború közötti magyar hagyományokhoz visszatérve, a folyóiratok intézményes hátterének újjáélesztése is bőséggel teremtene írói munkahelyeket. Ezenkívül Kalász Márton alapvetően fontosnak tartja az utódlás kérdését. Mindent megtesz hát abból a célból, hogy a szövetség megkönnyítse a fiatalok integrálódását a „felnőtt” írótársadalomba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.