Péter bátyó meséi

2002. 03. 06. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

-NÉZŐPONT-
Salgováczné koros hölgy. Nap nap után hangoztatja: bezzeg az én időmben. Rajtam szintén otthagyta ujjlenyomatát a kérlelhetetlen idő, hiszen magam is mind gyakrabban mondok efféléket: bezzeg az én időmben nem Pokémonok és hasonlók borzolgatták gyermeki idegrendszeremet. Szerencsémre, megadatott a Zsebtévén felnőnöm. Az utánam következők, szerencséjükre, Égből pottyant meséken érhettek egészséges lelkületű kamaszokká. Mielőtt, amúgy koravén indulattal, pokolba küldtem volna az új évezred gyermektelevíziózását, távirányítószörfömmel kellemes kikötőbe csorogtam, a Duna Televízió, cseppről cseppre tisztuló óceánján.
A műsor címe: Varázsló. Az alkotó neve: Levente Péter. Ezzel mindent elmondtam. Bocsánat, nem egészen. Az alkotótársak: Döbrentey Ildikó és Gryllus Vilmos. Így már teljes a kép, amelyet pusztán a nevek alapján alkothatunk egy valóban kiváló gyermekműsorról, olyanról, amiről rosszat csupán a legelvetemültebb, legsérültebb lélekkel vegetáló kritikus írhat. Az az emberszabású, aki nem a Zsebtévén vagy az Égből pottyanton, hanem a Pokémonon serdült.
Levente Péter most Péter bátyó, a varázsló szerepét eleveníti meg. Jobbján apró játék pulija társaságában vezeti a képernyő előtt üldögélő apróságokat különféle barátságos helyekre. Semmi extra, semmi felesleges felhajtás, semmi road-show, semmi bugyuta vetélkedő. Helyette a régi, gyermekléptékű, bádog-, papír- és fajátékok szenvedélyes gyűjtőjét, a szeretetteljes kisbabamasszírozást, Döbrentey Ildikó brilliáns rajzait és a hozzá tartozó kedves meséket, Gryllus Vilmos fantasztikus iskolások által előadott dalait mutatja be. Néztem a lányomat. Csendben figyelte az adást, az első kockától az utolsóig. Nem hallatott vad harci kiáltásokat, mint a Pokémon alatt, komolyan figyelt, lekötötte az emberi hangon szóló, melegséget árasztó, nyugalmat sugárzó produkció. Egyszerű, pontos képi fogalmazás, nem klipszerű, ideges vágások, s mindennek középpontjában az örök gyerek, Levente Péter. Ő nem öregszik, ugyanolyan önfeledt lelkesedéssel fejelte, ütötte vissza a papírlabdát, akár három évtizeddel ezelőtt Móka Mikiként, s talán Levente Petikeként jó fél évszázada.
Most pedig igazságos leszek. A Varázsló mellett olyan kiemelkedő, ifjaknak készített műsorokat sugároz a Duna, mint mondjuk a Süsüke, vagy a Magyar várak legendája. Cakó Ferenc rajzfilmje népmesei formában dolgozza fel a manapság puszta romokként megmaradt, jelenlegi határainkon inneni és túli várakhoz kötődő kultúrtörténeti históriákat. Lám, nem csak nagy pénzből lehet nagy animációs alkotást készíteni. Szintén a pénztelenségből kovácsolt erényt Pacskovszky József rendező. Rajzolt háttér, blue-box technika, hangalámondás, remek színészi alakítások, mindez együtt tüneményes mesefilmeket eredményezett. Tehetség, szellem, akarás, bizony győzedelmeskednek a pénztelenség felett. Ahogyan Jankovics Marcell Az ember tragédiája című Madách-adaptációja is bizonyítja. A mű, hallatlan nehézségek árán elkészült részeit végre megismerheti a negyérdemű, vasárnaponként, és ami rendkívül fontos, éppen az esti mese után.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.