Megjelennek a kihúzott mondatok

2002. 04. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Abudapesti könyvfesztivál helyszínén, a Budapest Kongresszusi Központban szombaton délután három órakor Jókai Anna találkozik olvasóival. A Széphalom Könyvműhely pavilonjában kapható a Nagyregény című esszékötet, amelyben írótársak: Szabó Magda, Ács Margit, Csontos János, irodalomtörténészek: Bakonyi István, Csűrös Miklós, Rónay László elemzik az írónő Napok című nagyívű alkotását. Az olvasók ugyanitt megvásárolhatják a Napok című regény új kiadását is, melynek érdekessége, hogy szerepelnek benne azok a mondatok is, amelyeket a Kádár-korszak cenzúrája kihúzott a kéziratból.
Jókai Anna lapunk kérdésére elmondta, hogy a regény 1972-es kiadásából az a néhány mondat maradt ki, amelyekben a hősök rokonszenvüket fejezik ki az 1956-os forradalom és szabadságharc iránt, és elborzadnak annak hallatán, hogy a Kádár-kormány kivégeztette Nagy Imrét és társait. Ám a szövegben mégis benne maradt egy szó. Jókai Anna fölkelésnek nevezi a forradalmat, így a Napokról elmondhatjuk: az első Magyarországon megjelent mű, amelyben ama napokat nem a kötelező ellenforradalom terminussal illetik.
Az írónő még különösebbnek tartja, hogy – tisztelet a kivételnek – a korabeli kritikusok nagy része óvakodott attól, hogy megfejtse és néven nevezze a Napok keresztény vallásbölcseleti üzenetét. Pedig a nagyregény vezérmotívuma az a lassú tisztulási folyamat, amelynek végső pontján a főszereplő találkozik Istennel. Jókai Anna főhőse, Oláh Viktor átlagos értelmiségi figura, akiben kiemelkedő képességek lakoznak. E gyarló, szeretetre méltó ember részben a kornak, részben pedig saját erkölcsi gyöngeségének is köszönheti, hogy nem tudott megfelelni a sorsképletébe kódolt lehetőségeknek sem. Szépen, lassan leépül a szakmai karrierje, felbomlik családi élete. Ám – hangsúlyozta az írónő – a fizikai leépüléssel fordított arányban gazdagodik a szó lelki, spirituális értelmében. Életének átmeneti, sikeres korszakaiban a regény címében foglalt „napok” sodrásába kerül, a köznapiságba, a múlékony dolgok hajszolásába. S abban a pillanatban, amikor visszavonhatatlanul átkerül az élet árnyékos oldalára – alacsony beosztásba helyezik és a lakásából is kiforgatják –, ráébred, hogy beteljesedett rajta a görög sorstragédiák ítélete. Ettől a fölismeréstől különös, boldog nyugalom fogja el. Tudja azt is, hogy halálos beteg. És miközben a műtőasztalon várja végzetét, így monologizál magában: „túl lehet élni”. Nos, a korabeli sajtóvisszhang, beleértve a dicsérő kritikák nagy részét is, úgy értelmezte ezt a fél mondatot, hogy a főszereplő abban reménykedik, hogy sikerülhet az operáció. Valójában egyértelműen arról van szó, hogy Oláh Viktor távozik a földi létből, a napok ördögi köreiből. Ám odaát várja őt a kozmikus Nap, az élet valódi rendezőereje. Elérkezett hát annak a keresztény alapigazságnak fölismeréséhez, hogy a földi lét után odaát egy szebb, jobb, túlvilági élet várja a bűnös embert is, ha igaz lélekkel bánta meg bűneit.
Jókai Anna hozzátette még, hogy a Napok filozófiai üzenete folytatódik a Ne féljetek című regényében, ahol négy főhőse keresi az értelmes élet és az értelmes halál lehetőségeit. E regény példátlan szakmai és közönségsikere bizonyítja, hogy az emberek igenis fogékonyak a metafizika alapkérdéseire.
Az írónő a könyvfesztivál szombat délutáni rendezvényére készülő új művének kéziratával érkezik, amelyből részleteket olvas föl a közönségnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.