Naplóregény a szent betegségről

2002. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

AIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál egyik különleges rendezvényének ígérkezik szombaton délelőtt tizenegykor Földváry Györgyi Emberkert – Egy epilepsziás kamaszlány naplója című kötetének bemutatója, amelyet a Kráter Könyvműhely rendezett sajtó alá. A beszélgetést Kröll Emőke grafológus vezeti. A mű elő- és utószavát a szerző kezelőorvosa, Rajnai Péter professzor írta. Személyes vallomásról van szó.
Az epilepsziát az orvostudomány morbus sacernek, szent betegségnek is nevezi. Akit szentnek gondolunk, azt önkéntelenül is stigmatizáljuk. A szent sebek viszont megkülönböztetnek és elválasztanak a többiektől. S koránt- sem biztos, hogy egy kamaszlány lelkének jól esik a szeparáltság.
Földváry Györgyi könyvének a címe is elárulja, hogy nem a morbus sacer mibenléte tárul föl előttünk. Egy rendkívüli íráskészséggel és stilisztikai érzékkel megáldott ember vallomásregényét tartjuk a kezünkben, aki, ha lehet ilyet mondani, a betegségtől függetlenül, alkatából fakadóan is, sokkal érzékenyebb az átlagembernél. De mivel a betegséget aligha lehet elválasztani Földváry Györgyi személyiségének összetevőitől, a naplóregény szól az epilepszia sajátosságairól is. A rohamokról, az ember ilyenkor kívülről látja önmagát: „én ketten vagyok” – vallja be a hősnő gyermekkorában legjobbnak hitt barátnőjének, akiből az őszinteség idegenkedést vált ki. S a rohamok utáni kimerültségtől, amely nem- egyszer sírásra készteti a beteg embert. A regény nyitányának pillanatában hősünk épphogy elérte az iskoláskor küszöbét, már olyan élményeket kell feldolgoznia, amelyek egy felnőtt lelki immunrendszerét is próbára teszik. Ezt bizonyítja az egyik befejező jelenet. A félig már felnőtté cseperedett kamaszlányt nem veszik föl a színművészeti főiskolára, s munkát keres és talál. Ám amikor őszintén bevallja, hogy epilepsziás, durva szavak kíséretében szabályosan elkergetik.
A naplóregény a kettős – alkotói és morbus saceri – érzékenység prizmáján át tárja elénk egy értelmiségi, nagypolgári nagycsalád elszegényedését, bizonyos mérvű deklasszálódását a kommunizmusban. Hogyan hat egy gyereklányra, amikor a felnőttek elszólásaiból megtudja, hogy a felszabadító oroszok valójában mit műveltek 1945–1956-ig? Amit személyesen is megtapasztal: az internálások az amnesztia után sem fejeződtek be. Az erőszakos átnevelőtáborok továbbra is léteztek. A korán felnőtté válástt segíti az is, hogy meg kell értenie, mit jelent az, hogy a házmester néni följelentő, magyarul spicli. A szellemi akceleráció – koraérettség – iskolájára fölteszik a koronát a bonyolult családi viszonyok, amit minden elvált szülő gyermekének át kell élnie.
Földváry Györgyi naplóregényét azt teszi rendkívüli olvasmányélménnyé, hogy a mű lélektani, családi és társadalmi rétegei szervesen egymásra épülnek. És az őszinte tisztaság, amelynek erejétől megigazultan tesszük le a szépen illusztrált, becses kötetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.