Verseny a tánc világnapján

2002. 04. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április 28-át, a tánc világnapját holnap és holnapután a Budapesti Művelődési Központ és a Hagyományok Háza a Kárpát-medencei magyarság legényes táncversenyével és a Martin György-emlékműsorral ünnepli meg. A kétnapos program szorosan összefügg – mondta Margittai Katalin, a Budapesti Művelődési Központ vezetője a fesztiválról tartott tegnapi sajtótájékoztatón.
Szombaton a művelődési központban a férfitáncok versenyét tartják, amelyre huszonkét anyaországi, erdélyi, felvidéki néptáncegyüttes jelentkezett.
A hatodízben megrendezett karnevál arculatának kialakításában döntő szerepet játszik Gyebnár László, a házban működő Bartók táncegyüttes művészeti vezetője és Sira Zoltán titkár. Elképzeléseiket meghatározza a magyar és az európai tánckutatás kiemelkedő egyéniségének, Martin Györgynek az életműve. Martin, a „szikár és szigorú zenész” idén lennne hetvenesztendős. A hatvanas, hetvenes, nyolcvanas években fáradhatatlan elméleti kutatói és terepmunkával tárta fel a történelmi Magyarország területén élő magyar, illetve a Közép-Európában élő szlovák, szlovén, román népesség táncfolklórját. Lenyűgöző anyagismerete a tudóst Kodály Zoltán, Bartók Béla, Ádám Jenő, Kallós Zoltán életművének méltó folytatójává teszi.
A fesztivál szombati, versenyszerű napján az együttesek kötelező programként a mérai legényes táncok anyagából vizsgáznak. A versenyprogram utáni gálaműsorban kalotaszegi táncosok és zenészek lépnek föl. Az estére az eredményhirdetés teszi föl a koronát.
Vasárnap a Hagyományok Házában délután háromkor kezdődik a Martin György-emlékműsor. Ebben a versenyprogram szereplőin kívül részt vesznek a korábbi évek legeredményesebb táncosai. A kiemelkedő hagyományőrzők között olyan közismert személyiségeket találhatunk, mint a mezőségi Pap Samu (Visa), Moldován Stefánia (Magyarpalatka), Szavordi Joan (Botháza). Maros Küküllő mentéről a magyarózdi Jakab József, a magyarszentbenedeki Vincze Árpád, a magyarbecei Szántó Ferenc, a lőrincrévei Karsai Zsigmond lesz a fesztivál vendége. Kalotaszeget, e néprajzi hagyományokban gazdag vidéket Gergely György (Györgyfalva), Kalló Ferenc (Inaktelke) és Kádis Juliu (Türe) képviseli.
Sira Zoltán, a Budapest Főváros Bartók Táncegyüttest támogató alapítvány titkára ma is aktív néptáncosként járja a történelmi Magyarország tájait, s eközben próbálja megtalálni azokat az idős embereket, akik még őrzik a Kárpát-medence magyar és nemzetiségi táncfolklórhagyományait. E szívós és kitartó munka eredményeként a felvidéki, az erdélyi, az anyaországi falvak fiataljait is sikerült rábírni arra, hogy részben az öregektől, részben a „világjáró” együttes tagjaitól tanulják újra saját néphagyományaikat. Míg Európa nyugati térfelén a nagy népek már alig-alig ismerik saját XIX. századi tradícióikat, Közép- és Kelet-Európában megmaradtak, s a hagyományőrzők tevékenységének jóvoltából újjáéledtek mind az elméleti, mind a tárgyi, mind a táncfolklór archaikus hagyományrétegei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.