A magyarság CNN-je szeretnénk lenni

A magyar kulturális televíziózás történetében fontos állomásnak számít 1992. december 24-e. Ezen a napon kezdte el rendszeres adásait a Duna Televízió, amely azóta a Kárpát-medence és a világ magyarságának legfőbb információs bázisává fejlődött. A legmagyarabb televízió fél éven belül tízéves születésnapját ünnepelheti. Pekár István elnök – munkatársaival egyetértésben – úgy döntött, hogy az évfordulóra szisztematikusan készülni kell, s nem elég azt egyetlen nagyszabású gálaműsorral megülni. Az elnököt arra kértük, elevenítse fel nekünk a Duna Televízió múltjának pillanatait, s beszéljen kicsit a jövőről is.

2002. 06. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Arculatunkat és fő feladatainkat meghatározta az alapító okirat, az anyanyelv ápolása, az összmagyarság kulturális értékeinek számbavétele és továbbítása a nézők számára, objektív, tárgyilagos hírszolgáltatás az egész Kárpát-medencéről, valamint a magyarság együvé tartozásának erősítése – mondja Pekár István. – Ez nem más, mint egy klasszikus európai közszolgálati televízió hitvallása. Kulturális profilunk kiteljesedéseként 1999 őszén az UNESCO-tól megkaptuk a Camera-díjat, ami a világ legjobb kulturális televíziójának címét jelenti. Az eredeti alapelvekhez ma is ragaszkodunk, csupán a hírműsorainkat próbáljuk folyamatosan frissebbé, aktuálisabbá, mozgékonyabbá tenni.
– A díj azért tűnik megérdemeltnek, mert a Duna TV minden műsorának arca van. Ha lefednénk az adók logóját, a Duna TV-t szinte mindenki két-három képsor, szó nyomán felismerné. Ez aligha mondható el a többi televíziós csatornáról…
– Amikor kimondjuk azt, hogy Duna Televízió, akkor ez nem a Mészáros utcai épületet takarja, hanem létező szellemiséget határoz meg. Erdélyi pedagógusok állítják, hogy az ottani gyerekek a Duna TV-től tanultak meg szépen, árnyaltan beszélni; ennél nagyobb sikert elképzelni sem lehet. Műsorszerkezetünk mozifilmes részének legszembetűnőbb sajátossága, hogy szisztematikusan válogatunk Magyarország és a világ művészetének legjavából. A nagy olasz neoszürrealista triász, Fellini, Antonioni, Pasolini, a francia, a cseh új hullám, az újabb lengyel filmművészet alkotásai mellett iráni, azerbajdzsáni, orosz és török művészfilmek közt tallózhat a néző. Egyre nagyobb igény mutatkozik a rangos ismeretterjesztő filmekre is, mint például a Század emlékezetes pillanatai című sorozat.
– A Duna TV-ről azt is el szokták mondani, hogy nemcsak a tízmilliós anyaországnak, hanem az összmagyarságnak is televíziója kíván lenni.
– Amennyire lehet, szándékosan kerüljük még a „határon túli magyarság” terminológiát is. Elemző hírműsorainkban s a híradóban is keverjük a hazai híranyagot az erdélyi, a kárpátaljai, a bácskai eseményekkel. Igyekszünk úgy tenni, mintha nem is lennének határok. A háttéranyagoknál is figyelembe vesszük, hogy a Kárpát-medencei magyarság hazánkon kívül még hét országban él, s számos magyar azonosságát őrző ember lakik Nyugat-Európában úgy, hogy nincs kapcsolata magyar közösségekkel. Látható, hogy a „szellemi haza” polgárai az anyaországra figyelnek, egymásra kevésbé. Nekik és nekünk is égetően fontos, hogy ők mindnyájan valódi képet nyerjenek arról, mi történik a Kárpát-medencében.
– Az utóbbi két esztendőben a Duna – őrizve eredeti szellemiségét – igyekezett mozgékonyabb hírműsorokat kialakítani: létrejött a két erdélyi szerkesztőség.
– Amikor megpályáztam az elnöki széket, kis kivagyisággal úgy fogalmaztam, hogy legyen a Duna TV a Kárpát-medence CNN-je. Mostanra eljutottunk odáig, hogy tizenhét tudósítói pontról sugározhatunk friss híranyagot. E bázisok között már van két önálló stúdiónk Kolozsvárott és Székelyudvarhelyen. A korszerűtlen rendszer megújításánál is fontosabb lenne egy pozsonyi, egy szabadkai és egy bukaresti stúdió telepítése, hiszen a román parlament rendszeresen ott ülésezik. A már meglévőkön kívül még legalább húsz-huszonöt tudósítói párost kellene kialakítani, hogy a hálózat teljesen lefedje a magyarlakta területet, s ne kényszerüljön több száz kilométeres utakra egy-egy tudósítónk. Ennek zökkenőmentes működtetéséhez évi kétszázmillió forintnyi összegre lenne szükségünk, de sürgősen, hiszen hosszú éveken keresztül csak arra vettük igénybe a határon kívüli munkatársakat, hogy rövid tudósításokat készítsenek, ráadásul vágatlanul kértük tőlük az anyagokat, ami gátolta a szakmai fejlődésüket. Most próbáljuk elérni, hogy a két nagy stúdió – legalább havi rendszerességgel – önállóan elkészíthessen egy-egy félórás, negyven- perces filmet, egyelőre a Szellem órája, a Tálentum- vagy a Sziget-sorozat számára.
– Néha-néha felröppen a Duna TV megszűnéséről szóló híresztelés. Most mi a helyzet?
– Optimista vagyok, de tény és való, hogy az Antall-kormány parlamenti ellenzékének hozzászólásaiban, majd az 1994-es kurzusváltás után többször is szóba került megszüntetésünk, azzal az indokkal, hogy a Duna Televíziót az Antall-kormány illegitim módon hozta létre. Istennek hála, Sára Sándor és az akkori menedzsment tekintélye megvédte állásainkat, mindig sikerült kellő számú szövetségest találnunk. Amióta az 1996-os médiatörvény rögzítette, hogy a Duna TV egyenrangú közszolgálati televízió a magyar médiapalettán, azóta a Dunához nehéz törvényes eszközökkel hozzányúlni, mivel részvénytársaság vagyunk, s a társasági törvény minden előírása ugyanúgy vonatkozik ránk, mint például az elektromos művekre. Egyedül gazdasági eszközökkel lehetne tönkretenni bennünket. Hosszú, szívós megszorításokkal az idei első negyedévben elértük már, hogy a Duna TV nem veszteséges. Viszont annyira lecsupaszítottuk a műsorainkat, hogy a takarékosság most már a minőség rovására megy, miközben komoly fejlesztési terveink vannak. A Kárpát-medencei tudósítói hálózat megerősítése mellett van egy merész álmom. Szeretnénk eljutni Észak-Amerikába, mert akkor méginkább a világ összmagyarságának televíziójává válhatnánk, s szinte már csak a százharmincezres dél-amerikai, a hatvanezres ausztráliai s a tízezres dél-afrikai magyarságot kellene elérnünk.
– Úgy hírlik, önök már most elkezdik ünnepelni a Duna TV decemberi születésnapját.
– 2002. december 18-ra tervezzük a nagyszabású jubileumi gálaműsort, de úgy gondolom, hogy tíz éve futó műsorainkban, sorozatainkban már elkezdhetjük a visszaemlékezést. Szerkesztőinkkel közösen azt tervezzük, hogy visszatekintő összeállításokban idéznénk fel magazinműsoraink legmarkánsabb részleteit. Ezek a régi és új elemeket plasztikusan vegyítő szintézisek kiváló alkalmat jelenthetnének arra, hogy hagyományőrző és értékteremtő filozófiánk lényegét a közvélemény elé tárjuk. Ha a fogékony, érzékeny nézők ráébrednek, hogy a minőség soha nem megy ki a divatból, akkor nyert ügyünk van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.