Édes néném, szerinted D–209 miért a tv2 kereskedelmi csatornát választotta bocsánatkérése helyszínéül? Csakhogy tudd: tegnap a királyi reggeli műsorában kiderült: országszerte a legnézettebb állomás az m1. Nem légből, felmérésekből kapott az adat. Logikusan tehát itt kellett volna szerecsenmosakodnia D–209-nek. Az elemzés ugyanakkor arra is fényt derített, hogy akikhez kábelen vagy AM-mikrón jutnak el a televíziós adások, azok többsége nem a királyit választja. Kábeles és AM-mikrós műsorszolgáltatás elsősorban a nagyvárosokra jellemző, elsősorban pedig Budapestre, D–209 és SZDSZ-es barátainak városára. Aztán arról se feledkezz meg, hogy a királyit még nem sikerült kommunizálniuk a jelenleg kormányzóknak, ellenben jó nagy adag bizalmat táplálnak a csigatévé iránt. Ennek gyönyörű bizonyítéka, hogy D–209 megengedte: vágatlanul sugározzák az adás előtt két órával rögzített magyarázkodását. Ez a gesztusa a neki rendületlen bizalmat szavazó választóinak és a SZDSZ-frakciónak is szólt.
Maradva ez utóbbinál, múlt héten még bizakodtam, most már tudom, szadistából nem lesz szalonna. A dráma csak az, hogy már megint ugyanazzal a rossz dumával traktálnak, mint 1994-ben, amikor az addig hangosan kommunistázó csapat lefeküdt az MSZP-nek, vagyis hogy az ország érdekeit a pártérdekek elé kell helyezni. Ezt a kijelentést Kuncze úr televíziótörténeti hallgatása előzte meg. Több csatorna is sugározta, amint a pártelnök némasággal reagált az RTL Klub riporterének kérdésére. Akkor még nem szavaztak bizalmat D–209-nek, sőt megvonták tőle addigi bizalmukat. Ezek szerint akkor a pártérdek még az országé előtt járt? Netán éppenséggel fordítva? Köttetett-e paktum a kormányzó pártok közt vagy sem, majd kiderül. Az mindenesetre gyanús, hogy Gy. Német Erzsébet főpolgármesteri jelölését gyorsan megerősítette pártja, még mielőtt az SZDSZ az ország érdekeire hivatkozott volna. Ezzel a húzással jelezték: szó sincs itt semmiféle alkuról.
Édes néném, azért ne lepődj meg azon, ha esetleg Gy. Németh Erzsébetet októberben mégis viszszaléptetik Demszky úr javára, azon se, ha esetleg SZDSZ-es politikus kerül Görgey úr bársonyszékébe, mi több, azon se, ha Kuncze úr ül D–209 bársonyszékébe. Mert ugye ezt követeli az ország érdeke.
Miért éppen Kuncze Gábor? Pártja erősen nyomja a teljes ügynöklista nyilvánosságra hozatalát. Az MSZP nyilván nem ágálhat ellene jelenlegi helyzetében. E lépésével az SZDSZ mattot ad koalíciós partnerének. Mint Nagy Lajos, a rendszerváltozás kori Nemzetbiztonsági Hivatal vezetője a tv2 Napló című műsorában elmondta: az egykori parlamentben 80 százalék volt az ügynökök aránya, a mostaniban 30 százalék. Édes néném, szerinted ez a 30 százalék a parlamenti patkó melyik oldalán foglal helyet? A válasszal az SZDSZ is tisztában van, no és náluk nem okoz gondot egy olyan jelölt állítása, aki nem rendelkezik ügynökmúlttal. Addig be kell érnünk az unalomig szajkózott dumával, amely szerint az egész ügynökösdit azért robbantotta ki a jelenlegi ellenzék, hogy elterelje a figyelmet a száz nap jelentősnek titulált intézkedéseiről, továbbá az előző kormány elszámoltatása körüli gázosnak titulált helyzetről.
A száz nap nem kínál mást, csupán azt, amiről D–209 beszélt csigatévés nyilatkozatában. Szerinte az embereket nem a múlt érdekli, hanem a jobb jövő. Már hogy jobban éljenek. Példának okáért az egyszeri tizenkilencezerből a nyugdíjasok, az egyszeri dupla családi pótlékból a családok. Édes néném, szerinted D–209 komolyan úgy gondolja, hogy ennyi elég az embereknek? Azt hiszi, a Kádár-rezsimben élünk, amikor hétvégi házzal, Merkúr autóval, kék útlevéllel tömték be az állampolgárok pofáját? Kenyeret és cirkuszt a népnek! De aztán kussoljon az istenadta. Én azt hiszem, mi ennél jóval többet, mást szeretnénk.
Meglehet, az MSZP-szavazóknak ennyi bőven elég. De van ez a fránya lelkiismeret. Elvileg 15 milliónké, amit nevezhetünk a nemzet lelkiismeretének. D–209 úgy fogalmazott: nem olyan könnyű az embernek előállnia a múltjával. Már miért ne lenne? Tiszta lelkiismerettel könnyű az, én mondom. Mondom, mert láttam az RTL Klub Akták című műsorában Tar Sándor szenvedését, aki ország-világ előtt bevallotta: ügynökként figyelte meg az egyik legjobb barátját, visszaélve bizalmával. Valahogy így él vissza D–209 a beléfektetett bizalommal.
Dr. Hegedűs Barbara veszi át a Dömötör Csaba parlamenti mandátumát