Lee Konitz, a dzsessz utazó nagykövete június 28-án lép színpadra. A világhírű szaxofonost a nemzetközi ismertségnek örvendő Midnight Trió kíséri, a koncertet – csakúgy, mint a másnap sorra kerülő Wayne Shorter Quartet produkcióját – élőben közvetíti a Petőfi rádió.
A hetvenöt éve altszaxofonos, Konitz zenéje mára egyénivé, melankolikussá vált. Noha előtérbe kerültek az improvizációk, játékában még mindig tetten érhető a Tristano féle cool hatása és Coltrane szellemisége. A szaxofon virtuóza Wayne Shorter is, aki Blakey és Miles Davis mellett nevelkedett, majd hosszú éveket töltött a Weather Reportban. A hetvenedik évéhez közeledő művész életútját három Grammy-díj fémjelzi. Az amerikai zenészek mellett a neves külföldiek számát gyarapítja egy magyar származású francia művész is, aki Shorterhez hasonlóan a szaxofon virtuóza. Az Ákosh S. Unit kötelékében színpadra lépő Szelevényi Ákos improvizatív és impulzív zenét játszik: az elénk varázsolt dallamvilág gyökerei a hosszú távú franciaországi tartózkodás ellenére mélységesen magyarok.
A rendezvényt a hagyományokhoz híven a Debreceni Jazz Együttes nyitja meg, az a csapat, amely lassan négy évtizede képviseli a várost a hazai és nemzetközi zenei világban. A repertoárban a bebop, a cool és a west coast irányzat egyaránt megtalálható. Nem kevésbé debreceni és nem kevésbé megbecsült a vasárnap délelőtti örömzene egyik főszereplője, a Debrecen Dixiland Band sem. Ők a műfaj klasszikus hagyományait őrzik közel két évtizede, számos sikert aratva a hazai és külföldi porondokon.
A Dioptrió a lélek mélyéből fakadó soul és blues világába viszi el a hallgatóságot. A három pápaszemes úriemberből álló csapat sajátos felállásban játszik: Ferenczy György szájharmonikázik, Tóth János Rudolf gitározik, Bizják Gábor pedig a kürt virtuóza. A frivol öszszeállítás csak első hallásra abszurd, másodikra már magával ragadja a vájt fülű közönséget.
Ott lesz Debrecenben a Dresch Quartet is. Ők azt mondják magukról, hogy magyarul játszák a jazzt. A négy zenész szaxofonozik, furulyázik, trombitál és bőgőzik: s bár a sámáni áthallások itt-ott tagadhatatlanok, a magával ragadó muzsika inkább tekinthető világzenének, mint kizárólagosan magyarnak.
Nem hagyható figyelmen kívül a Balázs Elemér Group jelenléte sem: a hét zenészből álló csapat frontembere már elegendő garancia erre, hiszen a dobos Balázs az egyik legfoglalkoztatottabb dzsesszmuzsikusnak számít – nem véletlenül.
Az akusztikus hangszerek mellett bop, swing és west coast dallamok, ritmusok csendülnek fel elektomos instrumentumokon is. A debreceni dzsessznapok vendége lesz a Gyárfás István Quartet is.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!