Idén két új kórusmű is született a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenynek otthont adó Debrecen felkérésére: ezekkel kezdődött a huszadik énekkari fesztivál a cívisvárosban. A csaknem egy hétig tartó rendezvényt Szilágyi Domokos Vihar című versére a Gyöngyösi Levente által komponált darab és Huszár Lajos Angyali üdvözlete nyitotta, a záróhangversenyen pedig a Kodály-év jegyében a Székely fonó hangzott fel.
A nyitó hangversenynek sajátos hangulatot adott a két ősbemutató, az ezredforduló közeli évtizedeinek hangzásait idézte Leonard Bernstein Candide-jának nyitánya, a csúcspont azonban minden valószínűség szerint mégiscsak a koncert végén felcsendülő Bartók-mű volt. A csodálatos mandarin szvit- változatát a Greater Boston Youth Orchestra adta elő, Federico Cortese vezényletével. A zongoránál Karen Chan brillírozott.
Ősbemutatóból jutott a fesztivál más napjaira is, Csemiczky Miklós Cantata bucolicája, másképpen Csokonai kantátája szintén Debrecen felkérésére született. A művet az elődöntőket követően hallhatta a közönség a Debreceni Kodály Kórus és a Debreceni Filharmonikusok értő tolmácsolásában. A fesztivál versenyen kívüli koncertjeinek sorából kiemelkedett a Székely fonó, amelynek koncertváltozatát Kovács Annamária melegséget árasztó altja, Massányi Vilmos érett baritonja és Fekete Attila szárnyaló tenorja tett emlékezetessé. Iván Ildikó csilingelő szopránját viszont nélkülözni kellett a közönségnek – csakúgy, mint Görgey Gábor miniszter jelenlétét a megnyitón. A szoprán hangok szerelmesei azonban nem maradtak kielégítetlenül: Frankó Tünde üde hangja tökéletes élményt nyújtott még a vájt fülű zeneértőknek is.
A fesztivál mezőnyében versengő kórusok száma az idén szerényebb volt, mint azt korábban megszoktuk a rangos debreceni rendezvényen, ez évben viszont csak 14 énekkar tudta elfogadni a meghívást – ám a színvonalra nem lehetett panasz. A zsűri elnöki tisztét betöltő Petrovics Emil szerint éppen a verseny magas mércéje az, ami sok kórust elriasztott: a zeneszerző szerint a Bartók-kórusversenyen való megmérettetéshez egy egész évet kellett készülni az énekkaroknak. Ám aki eljött, nem bánta meg: itt díjat nyerni nagy kitüntetés – fogalmazott Petrovics a díjkiosztó gálán.
A gyermekkarok kategóriájában kiemelkedő teljesítményt nyújtott, s ezzel első helyezést ért el az orosz Poljot gyermekkar, a közönség körében pedig a moldáviai Capricco kórus aratott nagy sikert. Az egynemű karok versenyét a miskolci egyetem Bartók-intézetének női kara nyerte, a vegyes karok kategóriájában pedig a svéd Ad Libitum kórus diadalmaskodott. A verseny nagydíját a finn Kampin Laulu kamarakórus nyerte el, a közönségdíj pedig a debreceni Vox Antiqua kamarakórusé lett.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek