A cívisváros mecénás szerepben

2002. 07. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén két új kórusmű is született a Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenynek otthont adó Debrecen felkérésére: ezekkel kezdődött a huszadik énekkari fesztivál a cívisvárosban. A csaknem egy hétig tartó rendezvényt Szilágyi Domokos Vihar című versére a Gyöngyösi Levente által komponált darab és Huszár Lajos Angyali üdvözlete nyitotta, a záróhangversenyen pedig a Kodály-év jegyében a Székely fonó hangzott fel.
A nyitó hangversenynek sajátos hangulatot adott a két ősbemutató, az ezredforduló közeli évtizedeinek hangzásait idézte Leonard Bernstein Candide-jának nyitánya, a csúcspont azonban minden valószínűség szerint mégiscsak a koncert végén felcsendülő Bartók-mű volt. A csodálatos mandarin szvit- változatát a Greater Boston Youth Orchestra adta elő, Federico Cortese vezényletével. A zongoránál Karen Chan brillírozott.
Ősbemutatóból jutott a fesztivál más napjaira is, Csemiczky Miklós Cantata bucolicája, másképpen Csokonai kantátája szintén Debrecen felkérésére született. A művet az elődöntőket követően hallhatta a közönség a Debreceni Kodály Kórus és a Debreceni Filharmonikusok értő tolmácsolásában. A fesztivál versenyen kívüli koncertjeinek sorából kiemelkedett a Székely fonó, amelynek koncertváltozatát Kovács Annamária melegséget árasztó altja, Massányi Vilmos érett baritonja és Fekete Attila szárnyaló tenorja tett emlékezetessé. Iván Ildikó csilingelő szopránját viszont nélkülözni kellett a közönségnek – csakúgy, mint Görgey Gábor miniszter jelenlétét a megnyitón. A szoprán hangok szerelmesei azonban nem maradtak kielégítetlenül: Frankó Tünde üde hangja tökéletes élményt nyújtott még a vájt fülű zeneértőknek is.
A fesztivál mezőnyében versengő kórusok száma az idén szerényebb volt, mint azt korábban megszoktuk a rangos debreceni rendezvényen, ez évben viszont csak 14 énekkar tudta elfogadni a meghívást – ám a színvonalra nem lehetett panasz. A zsűri elnöki tisztét betöltő Petrovics Emil szerint éppen a verseny magas mércéje az, ami sok kórust elriasztott: a zeneszerző szerint a Bartók-kórusversenyen való megmérettetéshez egy egész évet kellett készülni az énekkaroknak. Ám aki eljött, nem bánta meg: itt díjat nyerni nagy kitüntetés – fogalmazott Petrovics a díjkiosztó gálán.
A gyermekkarok kategóriájában kiemelkedő teljesítményt nyújtott, s ezzel első helyezést ért el az orosz Poljot gyermekkar, a közönség körében pedig a moldáviai Capricco kórus aratott nagy sikert. Az egynemű karok versenyét a miskolci egyetem Bartók-intézetének női kara nyerte, a vegyes karok kategóriájában pedig a svéd Ad Libitum kórus diadalmaskodott. A verseny nagydíját a finn Kampin Laulu kamarakórus nyerte el, a közönségdíj pedig a debreceni Vox Antiqua kamarakórusé lett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.