A napi politika és színjátszás

Megkezdődött a nyári színházi szezon. Már túl vagyunk olyan nagyszabású rendezvénysorozatokon, mint a Pécsi Országos Színházi Találkozó, azon a találkozón, ahol egykor néhányan kiásták a csatabárdot, a kormányváltás után gyorsan elásták; vagy ott volt a miskolci Bartók + Puccini operafesztivál, amelynek horribilis költségvetéséből csupán a fellépőket díjazták, a műszak szinte üres zsebbel gályázta végig az ünnepi előadás-sorozatot. Miskolc, ahol a közelmúltban lezajlott igazgatóválasztás eredménye szerint a tíz évig direktoroskodó Hegyi Árpád Jutocsát Kiss László váltja székében, igaz, mindössze egy csonka évad erejéig, függetlenül attól, hogy a társulat saját szavazásán 129:17 arányban támogatta az új vezetőt. Budaörsön először kinevezték Nemcsák Károlyt Éless Béla helyére a Játékszín igazgatójának, majd visszavonták döntésüket, és új pályázat kiírása mellett voksoltak a városatyák. Debrecenben vagy húsz színésztől megszabadult az új vezetés, az Operaházban visszahívták a ’98-as kormányváltás előtti főigazgatót, menesztve a két esztendeje hivatalban lévő vezetőket. No és ne feledkezzünk meg a Nemzeti Színház ügyéről sem.

2002. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megkezdődött a nyári szezon, s remélhetőleg a bemutatott produkciók magas színvonalától lesz hangos a sajtó, nem a politikai villongásoktól, botrányoktól, műbalhéktól. Megnyitja kapuit az ország legnagyobb, leghíresebb szabadtéri játszóhelye a szegedi dóm előtt, immár hetvenegyedik alkalommal. A műsorterv mellett a politika és a színház szerepéről is beszélgettünk a Szegedi Nemzeti Színház és a szabadtéri játékok főigazgatójával, Korognai Károllyal.
Jómagam úgy emlékszem, a nyolcvanas évek végén, Szegeden mutattak be először nagyszabású hazai rockoperákat komoly színházi körülmények között. Akkoriban amolyan háziszerzőnek számított Szörényi Levente. Idén Szörényi színpadi művei Esztergomba költöztek. Nemcsak a nyolcvanas években, de a közelmúltban ismét három esztendőn át láthatták a nézők rockoperáit, emlékeztet a direktor, s hozzáfűzi: a kínálatot időről időre meg kell újítani. Az idei műsorterv felvillantja a szabadtér megújulni kívánó arculatát.
Ne tessenek elriadni, a hét évtizedes alapvetések hagyományként tartják egybe a repertoárt. Ennek megfelelően láthatnak majd operát, Bizet Carmenjét Nagy Viktor rendezésében (augusztus 9., 10.). A már említett nyolcvanas években meghonosodott tradíciót követi a musicalek bemutatója. Idén a tavaly nagy sikert aratott Evitát újítják fel (július 19-20-21.). S ha már sorba vesszük a hagyományokat, ne feledkezzünk meg a prózáról sem. Shakespeare III. Richárdja került színre tegnap, s látható lesz holnap is. Én kíváncsian várom az előadásokat, hiszen egy ilyen óriási, négyezer fős nézőterű színház komoly feladat elé állítja a színészeket és a rendezőt. Korognai Károly szerint legyen bármekkora a tér, a jó színész személyisége képes azt megtölteni. Jó színészből pedig nincs hiány, Valló Péter rendezése igazi sztárparádét kínál: a címszereplő Kulka János mellett színre lép Törőcsik Mari, Takács Katalin, Almási Éva, Ónodi Eszter, Bálint András, Székhelyi József, s a pályáját egykor Szegeden kezdő Szervét Tibor. E szintén hagyományosnak mondható szokás – a neves művészek felléptetése – az, amellyel Korognai Károly a jövőben tovább kívánja emelni a Szegedi Szabadtéri Játékok színvonalát.
Közhely, ám tény: zenés produkciókra szívesebben váltanak jegyet a nézők, mint prózai előadásokra. Az elkövetkező másfél hónap kínálatában ezt természetesen szem előtt tartotta a szabadtéri vezérkara. Lesz tehát musical, méghozzá igazi magyar módi, Made in Hungaria címmel (július 12., 13.); méltán világhírű filmzeneszerző, Ennio Morricone koncertje (július 25.); operettgála (augusztus 17.); a 100 Tagú Cigányzenekar és a Boban Markovic Orkestar különleges hangulatú fellépése (augusztus 18.) és a hagyományosnak számító Dóm Dixigála (augusztus 11.); továbbá tánc minden mennyiségben: először a Győri Balett adja elő a Purim, avagy a sorsvetés című produkcióját (július 26.), majd a szintén tradicionálisnak számító nemzetközi néptáncgála következik (augusztus 2., 3.).
Egyszóval, amolyan igazi közönségcsalogató műsor várja az érdeklődőket. Mi tagadás, a foghíjas nézőtér látványa bizony összeszorítja a fellépők torkát, amellett kevéssé gyarapítja a Szegedi Szabadtéri Játékok bevételét. Márpedig 80 százalékos jegyeladás lenne kívánatos. Az intézmény támogatottsága biztos, az önkormányzat megemelte a Nemzeti és a szabadtéri büdzséjét, hangsúlyozza Korognai Károly, ám hozzáteszi: a szakma egyetért abban, hogy a magyarországi színházak összköltségvetését emelni kellene, körülbelül 2-4 milliárd forinttal. Ennyire alulfinanszírozottak társulataink, s ezt elsősorban a dolgozók érzik meg. Tény: Magyarországon a színházba járási kedv megmaradt, ezért valóban megérdemelné ez a szakma, hogy kicsit bőkezűbben bánjon vele a központi költségvetés. Persze, aki a pénzt adja, az alkalmasint meg is feledkezhet magáról: figyelmen kívül hagyhatja a támogatás közpénz voltát, s azért cserébe elvárásokat, netán lojalitást várhat az intézményvezetőktől. Végső esetben lecserélheti saját emberére. Korognai Károly politikailag teljeséggel semlegesnek vallja magát, ennek ellenére azonban a jelenlegi fideszes városvezetéssel kiváló kapcsolatot alakított ki. Ugyanakkor az ellenzéki képviselők is rendre megszavazták mindazt, amire az általa irányított színháznak szüksége volt. Egy vidéki város színidirektorának kötelessége, hogy a helyi önkormányzattal jó viszonyban legyen, véli az igazgató, ami persze kétoldalú dolog, így a város vezetésére is ró efféle kötelezettséget a színházzal szemben. Korognai Károly szerint egy színházi menedzsmentnek a napi politikához mindössze ennyi a köze.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.