Ungvári Tamás bocsánatkérése

2002. 07. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jelenlegi „vészterhes és viharos” napjainkban már alig-alig emlékszünk arra, ami az ATV Beszólás című, Juszt László vezette műsorában két éve történt, melyben Ungvári Tamás a következő kijelentést tette: Gyurkovics Tibor és Hernádi Gyula bohócok. Könnyen megvásárolhatók. Hernádi könyveit pedig el kellene égetni.
A két tiszteletreméltó író jó darabig hiába várt arra, hogy a Demokratikus Carta, a Szabad Demokraták Szövetsége vagy valamelyik baloldali liberális emberjogi szervezet tiltakozzon, hiszen e mondatnak igencsak fura akusztikája van. Azokat a szörnyű korszakokat juttatja eszünkbe, amikor a hatalomhoz képest másként gondolkodók munkáit nyilvánosan elégették vagy bezúzták. Hernádi akkor csak annyit mondott: ha valakinek a műveit nem szeretjük, akkor talán ne olvassuk, de egy európai, amerikai egyetemeken otthonosan mozgó esztétától semmiképpen sem várnánk azt, hogy effajta szélsőséges megoldásokra biztassa a televízió nézőközönségét. Azt Hernádi Gyula sem nehezményezte különösebben, hogy egy kereskedelmi tévé műsorvezetője nem határolódott el a különös kijelentéstől. Ungvári Tamástól azért esett rosszul az inkriminált sértés, mert személyesen mindig is jó viszonyban voltak, nézetkülönbségeik ellenére is.
Ám a közvélemény langyos cinizmusa és az a tény, hogy Ungvári Tamás még egy magántelefon erejéig sem vette magának a fáradságot ahhoz, hogy „pardonozzon”, joggal bőszítette föl Hernádi Gyulát és Gyurkovics Tibort, pedig, ahogy többször is kijelentették, róluk köztudomású, hogy nincsenek híján a humorérzéknek. Megelégedtek volna annyival is, ha Ungvári Tamás nyilvánosan annyit mond: csak vicceltem, fiúk. A per 2002. januárjától július 1-jéig húzódott. Pontosabban, mivel Ungvári Tamás a külföldi katedrákhoz fűződő bensőséges oktatói viszonyra hivatkozva rendre a tárgyalás elhalasztását kérte, nyilván abban a reményben, hogy a két író megunja az egészet és visszavonja a följelentést. Végül Ungvári az említett napon megjelent és ünnepélyesen bocsánatot kért mind Hernádi Gyulától, mind a trombózissal ágyban fekvő Gyurkovics Tibor jogi képviselőjétől. A jegyzőkönyből idézve szó szerint, a következőket mondta: „Bocsánatot kérek, rettenetesen sajnálom. Nyilvánosan bocsánatot kérek, megkövetem őket.” Azonkívül fölhatalmazta az írókat, hogy a mea culpázását bármelyik, számukra szimpatikus fórumon közzé tegyék.
Hernádi Gyula és Gyurkovics Tibor lapunk kulturális rovatát választotta. Azon meditáltak csupán, hogy élnek-e a felhatalmazással vagy beérik az erkölcsi győzelemmel. Végül azért döntöttek a közlés mellett, hogy az ügy mindenki számára megnyugtató módon érjen véget. „Egy baloldali-liberális alkotó ennél jóval enyhébb sértésért is minimum Brüsszelig futna, nekünk, nemzeti, polgári elkötelezettségű művészeknek csak a bíróság adhat elégtételt” – fogalmazott Hernádi Gyula.
Ami az ügy legfontosabb üzenete: Ungvári Tamás mégis megtette végül azt az emberi gesztust, ami nyilván az ő lelkiismeretét is megnyugtatta. Nem volna haszontalan, ha mások is követnék a jó példát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.