Báró Eötvös Lorándról még legbárdolatlanabb honfitársunk is tud legalább annyit, hogy az ő nevét viseli az Eötvös Loránd Tudományegyetem. Általános iskolában már hallottunk harangozni az Eötvös-ingáról, a báró fizikusi ténykedésének vélhetően csúcsteljesítményéről. Annyit még illendő tudnunk, hogy Eötvös Loránd 16 esztendőn keresztül töltötte be a Magyar Tudományos Akadémia elnöki tisztét. Azzal azonban meglehetősen kevesen vagyunk tisztában, hogy Eötvös kora egyik legjelesebb hegymászójának számított. A dél-tiroli ampezzói – Dolomitok, Cadin – csoport második legmagasabb délnyugati csúcsának neve Cima Eötvös. Ám nem kizárólag a csúcs elnevezése hirdeti örök időkig Eötvös mászó teljesítményét. A báró útjainak emlékét az általa készített közel kétezer darab üveg sztereofotográfia is őrzi.
Grábler Zsuzsa rendező, valamint Kátai Balázs operatőr gondoltak egy merészet és nagyot: filmet készítenek az Eötvös család egyik elsőnek mászott útjáról. Alkotásukat dokumentarista játékfilmnek szánják, vagyis kis csapatuk korabeli felszereléssel vág neki a kalandnak. Ez nem akármilyen elhatározás, amennyiben tisztában vagyunk azzal, hogy egykoron az utcai ruhától alig-alig különböző öltözetben másztak két-háromezer méter magasba nyúló csúcsokra. A felszerelés megszerzése önmagában kalandnak számított. Neidenbach Ákos hegymászó és hegymászás-történeti szakértő szenvedélyesen gyűjti a régi eszközöket. Gyűjteménye mégsem bizonyult feneketlen kútnak, megannyi felszerelési tárgy hiányzott, amely nélkül nem lehet valóban hiteles mozit forgatni. A jószerencse rájuk emelte mosolygós tekintetét, s a film helyszínén, terepszemléjük alkalmával megismert hegyi vezetőjük a világ legtermészetesebb módján közölte: a fészere dugig van efféle dolgokkal.
Meglehetős figyelmet érdemel a szereposztás, az Eötvöst megszemélyesítő Neidenbach Ákos mellett, a báró két lányát Horváth Eszter és a Mount Everestet megjárt Nedeczky Júlia „játssza”, míg a hegyi vezetőt a közelmúltbeli Everest-expedíció egyik tagja, Erőss Zsolt. A játssza szót azért ékeltem idézőjelek közé, mivel hegymászókról lévén szó, ők mászáshoz, nem színjátszáshoz szoktak.
Az alkotás ugyanakkor bemutatja Eötvös fotográfiáit, amelyek alatt a báró korabeli élményeit megörökítő naplórészletei hangzanak el. A vállalkozó kedvű csapat egy werkfilmen örökíti meg saját forgatásának körülményeit. A nagy kalandra szeptember 4. és 14. között kerül sor. Báró Eötvös Loránd az eredeti utat szeptember 15-én mászta, elsőként a világon.
Az MTV Rt. előző elnöke írásbeli ígéretet tett a film sugárzására, már csupán a kellő anyagiak biztosítása tornyosul hegyként a bátor csapat előtt, akiket a [email protected] címen bárki elérhet.
Mérgezés miatt meghalt egy pár Komárom-Esztergom vármegyében