Mohora, a Cserhát karéjába zárt kies palóc falu nemcsak arról nevezetes, hogy központja zömmel a népi építészet archaikus stílusában épült házakból áll. Köztudott, hogy Mikszáth Kálmán, a palóc világ egyik legnagyobb írója a mohorai evangélikus templomban kötötte második házasságát Mauks Ilonával. Tolnay Klári, minden idők egyik legnagyobb magyar színház- és filmművésze, bár Budapesten született 1914. július 17-én, gyermekéveit tizennégy esztendős koráig Mohorán töltötte. Balla István, a faluban élő neves bőrszobrász (ahogy magát nevezni szokta: bőrész) feleségével és gyermekeivel ma már jórészt Mohorán él, egy csodálatosan szép eredeti palóc parasztkúriában, amely ma Tolnay Klári-múzeumként működik.
Miként határozza el magát egy kiváló bőrszobrász arra, hogy emlékházat teremtsen az elmúlt század emblematikus magyar színésznőjének tiszteletére? Balla István kiállításainak megnyitására legszívesebben színművészeket, operaénekeseket, írókat kér föl, ugyanis érzékenyebbeknek, fogékonyabbaknak gondolja a társművészetek képviselőit szakrális alkotásainak különös aurája iránt, mint saját szűkebb szakmájának képviselőit. 1982 kora nyarán teljesen ismeretlenül kopogtatott be Tolnay Klári öltözőjének ajtaján, s elmondta neki, milyen nagy tisztelője művészetének. „A művésznő határtalanul boldoggá tenne, ha megnyitná nagyvázsonyi kiállításomat” – vágta ki merészen, lesz, ami lesz alapon. Tolnay Klári egyszerűen igent mondott, s elzarándokolt a negyvenfokos hőségben Nagyvázsonyba. Onnantól kezdve állandósult e művészbarátság, Tolnay Klári sorra nyitotta meg Balla István tárlatait többek között Szolnokon, Baján és a Magyar Állami Operaházban. Az egyik megnyitót követően emléket kért a színésznőtől. Tolnay Klári odaadta neki élete első kiscipőjét. Balla István a további ajándékba kapott relikviákból állította össze az első kiállítást Tolnay Klári nyolcvanadik születésnapjára. A művésznő 1998. október 27-én bekövetkezett halála után szisztematikusan kezdte gyűjteni a Tonay Klári-emlékeket, a Katyi filmben szereplő palóc viselettől kezdve a színlapokig, képekig, híres jelmezekig. A gyűjtőmunka közben Balla István feleségével együtt beleszeretett a mohorai tájba, megvették a tizennégy kis helyiségből álló kúriát, s az egyik felét berendezték Tolnay-emlékháznak.
A gyűjtemény egyre bővül. Tavaly éppen a születési évforduló napjára kapták meg ajándékba a Tolnay család régi, kedves zongoráját. Vasárnap délután négy órakor Tolnay Klári születésének nyolcvannyolcadik évfordulójának emlékére szenteli fel Szabó Tamás tábori püspök a mohorai Kisboldogasszony-kápolnát. Utána a mohorai Kossuth utca 30. szám alatti emlékházban Balla István a Tolnay Alapítvány elnökeként nyitja meg az ünnepi műsort, amelyen részt vesz a Mohora-Magyarnándori Pávakör és a Balassagyarmati Dalegylet Ember Csaba vezényletével.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!