Ki- és eltüntetettek

2002. 09. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Idén sem részeltettek állami megbecsülésben. Úgy tetszik, mégsem vagyok olyan tehetséges, mint azt magamról tartom. Pedig a tükör előtt állva: ezek a vonások, a szellem barázdái magas homlokomon… Pukkadjanak meg mindazok, akik nem olvassák írásaimat. Tudják mit, fütyülök rájuk. Csak ők veszíthetnek. Mert hiszen, amennyiben ismernék az életművemet, hát biztosan megindulna a díjzápor. Vagy mégsem így mennek ezek a dolgok? Minap egyik laptársunk, az, amelyik a száz-egynéhány napja hatalomra vergődött kormány dédelgetett kedvence lett – persze szerintem ez amolyan elterelő hadművelet, mert amíg a kis kedvenc elviszi a balhét, no meg az állami hirdetéseket, addig hirdetési függetlenségének hála, a legnagyobb példányszámú napilapot, mint politikailag független, ha éppen nem ellenzéki újságot lehet beállítani –, szóval ez a kis kedvenc egyik jegyzetében lecsapott az augusztus 20-i kitüntetésekre. Plecsniesőről meg egymás tömjénezéséről olvashattunk benne. Ezen gondolatokat nálunk is megírhatta volna a szerző, kivéve, ha szellemét a düh világította meg, mivel ő kimaradt a nagy osztogatásból. Ki tudja, miért feledkeztek meg róla?
A Katona József Színházról bezzeg nem feledkeztek meg. Igaz, a teátrum még mindig azt a szintet hozza, amit húsz éve, ám az is igaz, hogy azt legalább egy évtizede túl kellett volna lépnie. Úgy fest, a Katona legendás múltja árnyékként követi a színházat, amit viszont bajos átlépni. Ugyanakkor vezetői karakánul ellenálltak Schwajda György hívásának, és nem vállalták a Nemzeti Színház nyitó előadásának színrevitelét. (Most meglátjuk, pályáznak-e az igazgatói posztra.) Megkapta a magáét a Művészetek Völgye is. Megkapta, mivel négy esztendővel ezelőtt megkapta az előző kormányzattól szintén. Nem feledkeztek meg a Szigetről sem. Mi meg arról ne feledkezzünk meg, hogy ha másért, hát már kizárólag azért járt a kitüntetés, mert D–209 saját tapasztalatokat szerzett e két kulturális fesztiválról. A Szigeten tett látogatásakor kistehenes pólóra cserélte drága ingét, gondolom felkészülve az esetleges paradicsomdobálásra, ami a Művészetek Völgyében fogadta. Diurnus mellére, mondhatni, menetrendszerű pontossággal tűzték a plecsnit. Efféle elismerésben részeltette a rendszerváltozás előtti utolsó kormány, azután a rendszerváltozás utáni első baloldali kormány, s most a rendszerváltozás utáni – remélhetőleg – utolsó baloldali kormány. Pontosan: remélhetőleg az utolsó efféle baloldaliságot képviselő kormány. Mert nem kell összekeverni az egészséges baloldali szellemet, a nálunk dívó, poszt-létező-szocialista utódpártiságéval. A parlamenti patkó bal szárnyáról azt hallani: „a magyar jobboldal sosem volt európai” – legalábbis a kultuszminiszter így fogalmazott. Ezek szerint mióta világ a világ, a baloldal volt az európai szellemiség letéteményese. Pontosan e logika mentén sajátították ki a kultúrát. Azzal együtt pedig megosztották az országot. Europiéerekre és félrevezetett szélsőjobbosokra. Kliensekre és kirekesztettekre. Noha „az ország akárhogy megválasztott vezetői” kiosztották a maguk hálapénzét az européer klienseiknek, az már saját médiabirodalmuk gyöngysze-mének is szúrta a szemét. Elgondolkodtató ez, bár jóllehet, puszta személyes sérelem húzódik meg a cikk hátterében. Ilyen érzés kirekesztettnek lenni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.